Snowden menedékügye

Snowden levelet írt, és bírálja a nagy hatalmú országok "törvénytelenségeit"

Erkölcsi kötelességének érezte - írta -, hogy megossza a nyilvánossággal azokat a kémkedéssel kapcsolatos információkat, amelyek mindenkit érintenek, s amelyekről nyíltan kell beszélni.

2013.07.12 19:59MTI
Fotó: MTI

A nagy hatalmú országok törvénytelen magatartása mindenki számára veszélyt jelent, ezt nem szabad hagyni - hangsúlyozza Edward Snowden a WikiLeaks hírportál honlapján közzétett levelében, amelyben egyebek között jelezte, hogy Oroszországtól kér átmenetileg menedéket, amíg lehetősége nem nyílik Latin-Amerikába utazni.

Az amerikai hírszerzés titkos adatgyűjtéséről információkat kiszivárogtató, az Egyesült Államokban hazaárulással vádolt informatikus ugyanezt a levelet olvasta fel pénteken a moszkvai Seremetyjevo repülőtéren, ahol nemzetközi és orosz jogvédő szervezetek képviselőivel, valamint neves orosz jogászokkal találkozott zárt körben.

A Life News rövid videót tett fel a YouTube videomegosztó portálra, a felvételen Snowden levelét olvassa fel. A felolvasást meg kellett szakítania egy hangos a repülőtéri közlemény miatt, megjegyezte, "ezt már sokszor hallottam az elmúlt héten".

Az amerikai férfi hosszan ismertette azokat az érveit, amelyek arra késztették őt, hogy - mint fogalmazott - lelkiismerete szerint cselekedjen. Erkölcsi kötelességének érezte - írta -, hogy megossza a nyilvánossággal azokat a kémkedéssel kapcsolatos információkat, amelyek mindenkit érintenek, s amelyekről nyíltan kell beszélni.

"Azt tettem, amit helyesnek tartottam, és kampányt kezdtem e törvénysértések kijavítása érdekében" - írta Snowden, hangsúlyozva, hogy nem akart meggazdagodni, nem akarta az amerikai titkos információkat eladni, és nem bánt meg semmit. A titkos adatgyűjtéssel kapcsolatos megfigyelést törvénysértésnek nevezte, emlékeztetve arra, hogy a megfigyelés ilyen átfogó, tömeges rendszerét egyaránt tiltja az amerikai alkotmány, valamint az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata.

Snowden szerint az amerikai kormány és a titkosszolgálatok a kiszivárogatás után egy sor törvénytelen lépést tettek, hontalanná tették őt, szankciókkal fenyegettek olyan államokat, amelyek készek lettek volna kiállni emberi jogaiért. Példa nélküli esetnek nevezte, hogy Washington úgymond megparancsolta katonai szövetségeseinek: kényszerítsék leszállásra egy latin-amerikai elnök gépét egy politikai menekült kézre kerítése érdekében.

Snowden köszönetet mondott Oroszországnak, Venezuelának, Bolíviának, Nicaraguának és Ecuadornak, amiért menedéket ajánlottak fel számára, és - mint fogalmazott - készek voltak szembeszállni a nagy hatalmú államok által elkövetett jogsértésekkel.

A moszkvai repülőtéren felolvasott levelében az informatikus bejelentette: elfogadja a politikai menedékjogra vonatkozó felajánlásokat, emlékeztetve, hogy az Egyesült Államok és a nyugat-európai országok egyelőre lehetetlenné teszik távozását Latin-Amerikába. Snowden levelében ezért kérte Oroszországtól a menedékjog megadását mindaddig, amíg nem sikerül szavatolni, hogy biztonságban eljusson Latin-Amerikába.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.