Kerry tervei

Újabb nagy amerikai évszázadot akar Clinton utóda

Az újonnan kinevezett külügyminiszter leszögezte: Obama elnökkel karöltve a következő négy év során azért fog dolgozni, hogy Washington ezután is vállalja a reá háruló felelősséget a világon.

2013.02.20 21:48MTI

Az Egyesült Államok a jövőben is vezető szerepet akar játszani a nemzetközi porondon - mondta külügyminiszterként első beszédében John Kerry szerdán. A charlottesville-i Virginia Egyetemen mondott beszédében az újonnan kinevezett külügyminiszter leszögezte: Barack Obama elnökkel karöltve a következő négy év során azért fog dolgozni, hogy Washington ezután is vállalja a rá háruló felelősséget a világon. Amerika ugyanis nélkülözhetetlen tényező - tette hozzá.

A befelé fordulás helyett az Egyesült Államoknak ezután is "le kell fektetnie a szabadság és a jólét alapjait" egy újabb "nagy amerikai évszázad érdekében" - fogalmazott Kerry. A külügyminiszter a törvényhozási kompromisszum híján március 1-jén életbe lépő, automatikus költségvetési megszorításokra utalva kijelentette, hogy az amerikai külpolitika sorsa most nem a diplomaták, hanem a kongresszus tagjainak kezében van.

Kerry, aki vasárnap egy kilenc országot érintő nyugat-európai és közel-keleti körútra indul - amelynek programjából meglepetésre kimaradt Izrael - a Szíriával, Iránnal, Észak-Koreával és az izraeli-palesztin tárgyalások újjáélesztésével kapcsolatos álláspontjának kifejtése helyett a külügyekre fordított kiadások megvédésére helyezte a fő hangsúlyt. John Kerry elmondta, hogy az amerikai külpolitika költségei alig haladják meg a költségvetés 1 százalékát. Hangsúlyozta, hogy azok hozzájárulnak az ország biztonságának megerősítéséhez és a munkahelyteremtéshez.

"A külföldi segítségnyújtás nem osztogatás. Nem jótékonykodás. Az befektetést jelent az erős Amerikába és a szabad világba" -
hangoztatta Kerry az első amerikai külügyminiszter, Thomas Jefferson által alapított egyetemen. Rámutatott, hogy az Egyesült Államoknak a világtól való elvonulása a "bukott államokat" segítené, amelyek aztán az Amerika elleni támadások bázisává válhatnak, a külföldi segélyek ezzel szemben elősegítik azt, hogy más országok az amerikai termékek fogyasztóivá váljanak és egyúttal rokonszenvezzenek az amerikai értékekkel. "Ma diplomatákat felvonultatni olcsóbb, mint holnap csapatokat felvonultatni" - mondta a miniszter.

Az automatikus költségvetési megszorítások 2,6 milliárd dollárral csökkentenék az amerikai külügyminisztérium és amerikai segélyügynökség (USAID) büdzséjét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.