A Házasodhasson mindenki! elnevezésű javaslat

Megkezdődött a melegházasságról szóló vita a francia nemzetgyűlésben

Megkezdődött kedden a francia nemzetgyűlésben a homoszexuálisok házasságát engedélyező törvénytervezet vitája, amely Francois Hollande államfő egyik legfőbb választási ígérete volt az elnökválasztási kampányban.

2013.01.29 21:30MTI

A Házasodhasson mindenki! elnevezésű szocialista javaslat kimondja, hogy a házasság "két különböző vagy azonos nemű ember között" létrejövő egység. A jogszabály arra is lehetőséget teremtene, hogy a homoszexuális párok gyermekeket fogadjanak örökbe.
   
A felvillanyozott hangulatban kezdődött vita maratoninak ígérkezik, mivel a jobboldali ellenzék szokatlanul sok, 5300 módosító indítványt nyújtott be a tervezethez. A kormánypárt február 12-ére tervezi az ünnepélyes szavazást a halálbüntetés 1981-es eltörlése óta legjelentősebb társadalmi reformról.
   
"Biztos vagyok abban, hogy a vita végén a képviselők többsége elfogadja ezt a nők és a férfiak közötti egyenlőség érdekében készülő reformot" - mondta Jean-Marc Ayrault miniszterelnök az azonnali kérdések órájában, a törvény vitájának megkezdése előtt. "Nem gyengíteni fogjuk a házasság intézményét, hanem kiszélesítjük és megerősítjük" - tette hozzá. Arra is emlékeztetett, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat 15 évvel ezelőtti bevezetése a mostanihoz hasonló tiltakozást váltott ki a jobboldal részéről, amelynek azóta a kérdésben megváltozott a véleménye. "Fogadok abban, hogy az ellenzéki képviselők közül a jövőben majd sokan fogják nekem azt mondani, hogy igen, előrelépés történt, jól tettétek, hogy megcsináltátok" - hangsúlyozta a kormányfő a melegházasság engedélyezésére utalva.
   
A módosító indítványok között egyébként nyíltan provokatívak is vannak. Jacques Bompard szélsőjobboldali képviselő például azt indítványozta, hogy a házasság intézményét nyissák meg "a poligámok, a vérfertőzők és a kiskorúakat kedvelők számára is".
   
Christine Taubira igazságügyi miniszter vitaindítójában "az egyenlőség aktusaként" mutatta be a törvénytervezetet. "Mit vesz el a homoszexuális házasság a heteroszexuális házasságtól?" - tette fel a kérdést a minisztert. "Semmit!" - válaszolták kórusban a kormánypárti képviselők, majd felállva és ovációval ünnepelték Taubira beszédét.
   
A kérdés körül hatalmas társadalmi vita alakult ki az elmúlt hónapokban. Az ellenzők a katolikus egyház támogatásával két héttel ezelőtt tömegrendezvényen tiltakoztak. Válaszul a jogegyenlőség nevében tucatnyi jogvédő szervezet tartott vasárnap hasonló jellegű megmozdulást Párizsban.
  

Míg az ellenzők azt hangsúlyozzák, hogy a házasság lényege egy férfi és egy nő között létrejött egység, a támogatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a család fogalma az utóbbi évtizedekben teljesen átalakult: heteroszexuális párok házasság nélkül nevelnek gyereket, elvált szülők gyermekeit az új házastárs neveli, és több tízezer homoszexuális nevel gyermeket. A kormány szerint a jogegyenlőség mellett a melegházasság engedélyezésére éppen azért van szükség, mert rendezni kell az azonos nemű párok által jelenleg Franciaországban nevelt gyermekek jogi helyzetét. Az ilyen családokban a biológiai szülő élettársának ugyanis a törvények semmilyen szülői jogot nem biztosítanak. 
    
Az Ifop közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése szerint a franciák 63 százaléka támogatja a melegházasság engedélyezését, az azonos neműek általi örökbefogadás gondolata viszont jobban megosztja a társadalmat, azt csak a franciák fele hagyná jóvá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.