Többeket életfogytiglani börtönre ítéltek

Ártatlan lányokért éheznek a bahreini ellenzékiek

Az egyik sztrájkoló fia közölte: már 12 napja éhségsztrájkolnak az "ártatlan lányok és asszonyok" szabadon bocsájtását követelve bahreini ellenzéki vezetők, akik közül korábban többet életfogytiglani börtönre ítéltek.

2011.10.05 15:59MTI

A hatóságok aktivisták tucatjait tartóztatták le és ítélték el a tavaszi kormányellenes zavargások alatt, a legutóbb kedden kapott 27 ember 5 és 15 év közötti börtönbüntetést a tüntetések során elkövetett állítólagos bűncselekményekért. Letartóztatások továbbra is napi rendszerességgel történnek - mondta a CNN-nek Mohamed Musajmaa, akinek az apját életfogytiglani börtönre ítélték, ő maga pedig nemrég szabadult egy fegyintézetből. "Minden ember a vágyott szabadságról beszél. Életük végéig harcolni fognak érte. Ez egy nagyon erős mozgalom" - fejtette ki az ellenzéki aktivista.
   
Külföldi megfigyelők úgy látják, a bíróság keddi ítélete egy újabb próbálkozás a főként síitákból álló mozgalom visszaszorítására. Az öbölbeli szigetország kormányának hivatalos álláspontja szerint a vádlottakat nem azért állították bíróság elé, mert tüntettek, hanem gyilkossági kísérlet, túszejtés illetve "rendőrök és külföldiek ellen elkövetett brutális támadás" miatt.
   
Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet azt is aggasztónak tartja, hogy egyre gyakrabban folytatják le a tüntetéseken letartóztatott civilek elleni eljárásokat a bahreini nemzetbiztonsági bíróság előtt, amely voltaképpen egy katonai bíróság. Azt is kifogásolta az AI, hogy sokakat hetekig fogva tartanak anélkül, hogy beszélhetnének a családjukkal vagy az ügyvédjükkel, akivel így legelőször gyakran a tárgyalóteremben találkoznak. Musajmaa például csak kéthetente telefonálhat a börtönben sínylődő, beteg apjával. Több fogvatartott kínzásokról is beszámolt.
   
Az ellenzéki csoportok szerint a tavaszi zavargások idején harmincnál is több ember vesztette életét, amikor a tüntetők összecsaptak az éles lőszert is használó biztonsági erőkkel, több mint ezer demonstrálót őrizetbe vettek a hatóságok, kétezren pedig a munkájukat veszítették el, amiért részt vettek a tiltakozásokban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.