A BP, a Transocean és a Halliburton

Három cég is bűnös a tengeri fúrótorony-tragédiában

Egy amerikai szövetségi vizsgálat megállapította: a BP kőolajipari nagyvállalat és alvállalkozói, a Transocean és a Halliburton is vétkes a Deepwater Horizon tengeri fúróplatformon tavaly áprilisban bekövetkezett robbanás miatt, amely 11 ember halálát és az Egyesült Államok legsúlyosabb környezeti katasztrófáját okozta.

2011.09.15 07:41MTI

A jelentés szerint a tragédiához a BP és alvállalkozóinak kulcsfontosságú kérdésekben meghozott helytelen döntései, rossz vezetés és nem megfelelő betonozás vezettek.
   
Az amerikai óceánenergetikai iroda (BOEMRE) és a parti őrség által közösen elvégzett vizsgálat megállapította, hogy a fúróplatform biztonságáért "végső soron" a BP volt felelős, a munkálatok és a munkások biztonságáért pedig a Transocean. A BP időt és pénzt próbált meg megtakarítani, a Transocean pedig úgy működött, hogy nem vett tudomást a kockázatokról.
   
A baleset következtében 4 millió hordónyi kőolaj ömlött a Mexikói-öböl vizébe. Három hónapba telt, amíg a tenger alatti olajkitörést sikerült elfojtani. A szerdán közzétett jelentés következtetései alapvetően megegyeznek a korábbi, hasonló vizsgálatokéival (amelyet egy a Fehér Ház által felállított bizottság és maga a BP végeztetett el), de mivel ezúttal kormányzati szervek állnak mögötte, a továbbiakban valószínűleg fő referenciaként fogják alkalmazni az üggyel kapcsolatban elindított perekben és az amerikai politikában.
   
A jelentésben említett vállalatok egymás ellen is pereskednek; a BP például 40 milliárd dollár kártérítést követel a Transoceantől. A három cég egyúttal komoly erőkkel védekezik az ellenük indított, összességében több milliárd dolláros kártérítési perekben, amelyek várhatóan hosszú évekig elhúzódnak majd. A Deepwater Horizon balesetét megelőző legsúlyosabb amerikai környezeti katasztrófa, az Exxon Valdez tanker 1989-ben bekövetkezett hajótörése után a pereskedés két évtizeden át is eltartott.
   
A jelentésre reagálva a katasztrófa miatt leginkább elmarasztalt BP úgy foglalt állást, hogy a Deepwater Horizon balesetét több ok és több szereplő okozta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.