50 ezer dollárt ért a jó ötlet

Mobiltelefon, mint laboratóriumi műszer

Egy chilei diákcsapat 50 ezer dolláros jutalomban részeülst, mert ötletükkel egy mobiltelefon iskolai tudományos eszközzé alakítható át beépített szenzorai segítségével.

2014.11.12 21:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: Intel

A Lab4U egy olyan technológiai megoldást fejlesztett ki, amellyel egy mobiltelefon iskolai tudományos eszközzé alakítható át beépített szenzorai segítségével, és olyan, a tömegek és közösségek tudására építő, a tanulást segítő internetes platformként használható, melyen keresztül megoszthatók a laboratóriumi eredmények. A chilei diákcsapat nyerte a tízedik Intel Global Challenge versenyt, melynek célja, hogy a fiatal vállalkozókat arra ösztönözze, hogy a világ legégetőbb problémáira a technológia segítségével találjanak megoldást. A verseny különlegessége, hogy a résztvevők a Szilícium-völgy üzleti szakembereivel és befektetőivel találkozhatnak.

A Lab4U csapata a Chilei Egyetem diákjaiból és egy helyi rákkutató központ csapatából áll. Egy olyan technológiát fejlesztettek ki, mellyel a mobiltelefon tudományos eszközként használható. A beépített szenzorokon, illetve egy a tömegek és közösségek tudására építő, tanulást segítő platformon keresztül a felhasználók laboratóriumi eredményeket tudnak előkészíteni, elemezni illetve megosztani mobiltelefonok segítségével. A csapatot a technológia kifejlesztésében az ösztönözte, hogy saját egyetemükön a laboratóriumi felszerelések hiányosak voltak, így az volt a céljuk, hogy az új megoldással a természettudományos oktatást és kísérletezés jelenlegi rendszerét megreformálják.

A három kategóriában (internet, mobil és szoftver megoldások; társadalmi innováció; valamint Internet of Things (tárgyak internete) és hardver megoldások) díjazottak pályázatai az oktatástól egészen a gyáripar területéig terjednek. Az olasz Neuron Guard egy olyan összetett megoldást fejlesztett ki, mely akut agyi károsodás esetében megelőzi a szélütés, a hirtelen szívhalál vagy a traumás agysérülés okozta visszafordíthatatlan folyamatokat. Egy másik díjazott, az Egyesült Királyságbeli Karisma Kidz "Moodville" elnevezésű alkalmazása gyerekek érzelmi intelligenciájának növelését segíti hangulatok beazonosításán és kezelésén keresztül. A tajvani Servtech csapata pedig egy olyan technológiai infrastruktúra kifejlesztésével ért el sikert, mely infokommunikációs technológiák felhasználását segíti elő a feldolgozóiparban. A Servtech megoldásával a gyárak a "big data"-ból nyert információk segítségével fel tudják tárni a berendezések állapotát és meghibásodásait.

Jól szerepelt a versenyen a magyar SmartVineyard csapat, hiszen bejutott a legjobb nyolc közé. Az Árendás Csaba által kifejlesztett találmány szőlőgazdáknak nyújt segítséget, ugyanis a szőlőbe telepített precíziós szenzorok folyamatosan követik az időjárási viszonyokat, és értesítik a gazdát, amennyiben az időjárási körülmények gombafertőzéssel fenyegetnek. A fejlesztés képes a gombaspórák jelenlétét is kimutatni, így a gazdák jelzést kapnak a növényvédőszerek alkalmazásának szükségességéről is.

A kaliforniai Berkeley Egyetemen tartott versenyen húsz országból összesen 26 csapat mérte össze a tudását. A résztvevő 26 csapatot több mint 60 ország több száz jelentkezője közül, kilenc regionális megmérettetés után választották ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.