Fűben-fában az orvosság?

Szívinfarktus: halálos veszély, amely ellen tehetünk!

A szívinfarktus, vagy helyesebben szívizominfarktus a szívizomnak kisebb-nagyobb területen hevenyen létrejövő elhalását jelenti.

2010.11.29 09:00drinfo.hu

Az infarktus tünetei

Hirtelen támadó, igen erőteljes, a szegycsont mögötti fájdalom, ami többnyire kisugárzik a bal karba, a vállba és a lapocka alá. A nyomó, szorító fájdalom a nyakba, az állba is átsugározhat.

Jellegzetes kísérő tünet a halálfélelem, a megsemmisülés érzete. Sokszor nehézlégzés társul a fájdalomhoz, jellemző a verejtékezés, a szapora pulzus, a hideg végtagok és az eszméletvesztés. A fájdalom akár órákig is eltarthat.

A betegek kb. ötödénél a tünetek eltérnek az általánostól. Előfordul eszméletvesztés hányással, de mellkasi fájdalom nélkül.

Lehet bizonytalan fájdalom a has felső részén, vagy tisztázatlan nehézlégzés enyhe mellkasi fájdalommal, de erős, a karokban és az állban jelentkező fájdalommal.

A szívinfarktus pihenés közben is jelentkezhet.

Az infarktus oka, hogy a szívizom vérellátása egy helyen hirtelen elégtelenné válik, így az oxigénellátása sem kielégítő. Ez többnyire úgy jön létre, hogy a szívet ellátó koszorúér egyik ágában vérrög keletkezik, s az elzárja a vér útját.

Az elmeszesedett erek belső felülete elveszíti simaságát, s ez megkönnyíti a vérrög képződését. Emiatt gyakran társul a koszorúér-elmeszesedéshez a trombózis. A szívinfarktus gyakrabban fordul elő a férfiaknál, mint a nőknél. A szívinfarktus jellemző rizikófaktorai: magas vérnyomás, dohányzás, cukorbetegség, magas vérzsír értékek és a köszvény.

Szintén az általános kiváltó tényezők közé tartozik a kövérség és a nehéz élet- és munkakörülmények, a stressz. A betegség kimenetele függ attól, hogy a szívizomelhalás mennyire kiterjedt és milyen gyorsan lehet megkezdeni a kezelést.

A betegek egy részénél az infarktus halállal végződik. Mások szívizma maradandóan károsodik. Ez egyben lecsökkenti a szervezet terhelhetőségét és teljesítőképességét.

Az erek elmeszesedése a korral fokozódik, így az infarktus veszélye is nő. A veszélyeztetettséget azonban megfelelő megelőzési taktikával, csökkenteni lehet.

A megelőzés legfontosabb része, hogy a rizikófaktorokat csökkentsük.

Ezért abba kell hagyni a dohányzást és kezeltetni a magas vérnyomást. Odafigyelő táplálkozással le kell adni a testsúlyfelesleget, és csökkenteni kell a magas koleszterin szintet.

Az életmódon úgy kell változtatni, hogy egyensúlyba kerüljön a feszültség és a relaxálás, elkerülhető a pszichés stressz, a hirtelen megerőltetés és a gyors hőmérsékletváltozás. A szívinfarktus bárhol, bármikor jelentkezhet. A legtöbb ember az infarktus első órájában belehal e betegségbe.

Ezért a tünetek jelentkezése után azonnal kórházba kell szállítani a beteget. A legfontosabb és gyakran életmentő eljárás az, ha azonnal mentőt hívunk. Ehhez persze tisztában kell lennünk a tünetekkel. Az infarktusos beteget azonnal le kell fektetni és testi, lelki nyugalomban tartani a mentők kiérkezéséig.

A kórházi ellátás általában 2-3 hétig tart. Majd több héten keresztül tartó rehabilitáció következik, ahol a fizikai aktivitást helyreállítják. A normális életre általában hat hét után lehet visszatérni.

Az újabb infarktus elkerülése érdekében a megelőzésre maximálisan figyelemmel kell lenni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.