Ennyi volt a napos évszak - készüljünk a télre

Nyár végi vitaminvadászat: például szilvázzunk!

Gyümölcsös nyár végi felfrissülés. Mielőtt beköszönt az ősz, érdemes szervezetünk ásványi anyag- és vitaminkészletét feltölteni a nyár végi zöldségek, gyümölcsök segítségével. Miből válogathatunk?

2010.08.30 16:19vitaminsziget.com

Véget ért a nyári napsugár és a pihenés időszaka, kezdődik az óvoda, iskola, a felnőttek pedig gőzerővel látnak neki újra a munkának. Míg lelkünk a nyaralás emlékeiből táplálkozhat a hűvösebb hónapokban, testünket is érdemes feltölteni az őszi időszak előtt. Válogassunk a nyárvégi kínálatból, és együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt!

Szilvázzunk!

A hazai szilva szezonja egészen októberig tart, ezért a lila gyümölcs az egyik legjobb választás az őszi nassoláshoz. Fogyasztásával B- és C-vitaminhoz jutunk, de olyan fontos ásványi anyagokat is beviszünk szervezetünkbe mint a szív- és érrendszer működését támogató kálium, a foszfor, a vas, a magnézium és a kálcium.

Ilyenkor, a szeptemberi hajrában kifejezetten érdemes naponta egy kevés szilvát elmajszolni: javítja az immunrendszer ellenállóképességét, serkenti az agyműködést, jó hatással van az idegrendszerre, magas rosttartalmánál fogva pedig kitűnő salaktalanító. Székrekedés esetén a legjobb orvosság, ha éhgyomorra megeszünk pár szem friss vagy aszalt szilvát.

Tipp: Tisztítókúra szilvával

Emésztőrendszerünk, májunk és vesénk tisztítása érdekében érdemes pár napos szilvakúrát tartani. A szilva és az aszalt szilva ugyanis az egyik legjobb természetes méregtelenítő: a héjában található nagy mennyiségű cellulóznak köszönhetően serkenti a bélmozgást, így megszabadít az emésztőrendszerben lerakódott salakanyagoktól. A kúra alatt célszerű diétás étrendet követni, és az egyik főétkezés helyett 30-35 dkg szilvát fogyasztani.

Ügyeljünk a folyadékbevitelre is: igyunk legalább 2,5 - 3 litert ásványvíz és gyógytea formájában!

„Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack”

Színesítsük meg az ősz első napjait a népmesei hármassal!

A szőlő kiváló B- és C-vitamin forrás, de bővelkedik folsavban és biotinban is. Az ásványi anyagokból megtalálható benne a kálium, foszfor, kálcium, nátrium, magnézium. Kitűnő hatással van egészségünkre: idegerősítő, izomregeneráló, vértisztító, méregtelenítő, elősegíti a bélbetegségek gyógyulását. Mivel a szőlő jól tárolható, még télen is szerepelhet étrendünkben. Vitamintartalomban az alma sem marad le: bővelkedik C- és B-vitaminokban, béta-karotinban, tartalmaz vasat, magnéziumot, kalciumot. Jótékonyan hat az agyműködésre, pektintartalmánál fogva pedig hozzájárul a jó emésztéshez.

Savas levének köszönhetően kifejezetten frissítő, üdítő hatású, jó hatással van emésztésre és a bélflórára, méregtelenítő és tisztító hatású. Gyógyító hatása már rég óta ismert: a mondás szerint naponta egy alma az orvost távol tartja.

Az őszibarack is kitűnő szeptemberi vitaminforrás: a benne rejlő A- és C-vitaminnak köszönhetően természetes antioxidáns; niacin-, magnézium- és cink tartalmánál fogva pedig hangulatjavító hatású. Arcpakoláshoz, arctisztításhoz is tökéletes gyümölcs: tisztítja és rugalmasabbá teszi a bőrt.

Tipp: Őszibaracklekvár

Hogy télen is élvezhessük a barack zamatos ízét, készítsünk lekvárt! Tetszés szerinti mennyiségű őszibarackot tisztítsunk meg, magozzuk ki, és aprítsuk fel. Egy nagyobb edényben tegyük a tűzhelyre, majd addig főzzük, míg a leve egy része elfő. (Ízlés kérdése, hogy mennyi levet hagyunk rajta: minél kevésbé leveses, sűrűbb lesz a lekvár.) Adjunk hozzá ízlés szerinti mennyiségben nádcukrot, majd azzal is főzzük kb. 15 percet. A kész lekvárt töltsük forrón üvegekbe, a lezárt üvegeket állítsuk pár percre a fejük tetejére, majd tegyük száraz dunsztba!

Őszi kincs - a körte

A nyár végétől érő édes-zamatos finomság kitűnő őszi C-vitamin forrás, egy felnőtt napi szükségletének kb. 20-25 %-át biztosítja egy darab körte. Lúgosító, vízhajtó és sóoldó hatásának köszönhetően ideális tisztítókúrákhoz, gyümölcsnapokhoz, de természetes megoldást jelenthet vesekő, reuma, és köszvény esetén is. Magas rosttartalma serkenti a bélműködést, gyorsabban távoznak a rákkeltő anyagok, ezáltal fontos szerepe van a vastagbélrák megelőzésében.

Tipp: Készítsünk körtesajtot!

Bár mint minden gyümölcs, a körte is nyersen a legegészségesebb, de a belőle készített „sajt” igazi kuriózum. Tetszőleges mennyiségű körtét tisztítsunk meg, daraboljuk fel, majd gőzben pároljuk puhára. A körtét ezután törjük át, adjunk hozzá a gyümölcshöz képest fele mennyiségű nádcukrot, ízesíthetjük kevés citromlével, majd főzzük sűrűre. Tálkákba öntve hagyjuk kihűlni majd megszáradni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.