A harlekinbéka hasznos

Békaváladék cukorbaj ellen

A Dél-Amerikában őshonos nagy harlekinbéka bőrváladékából hatékony gyógyszer készíthető a 2-es típusú cukorbaj ellen - állítják brit és arab kutatók.

2008.03.04 07:02MTI

A nagy harlekinbékát (Pseudis paradoxa) paradox békának is hívják, mivel ebihalként 27 centiméteres, ám amikor békává alakul, hossza már csak 4 centiméter. Ennek a fajnak a bőrváladéka, illetőleg e váladék szintetikus változata lehet az alapja egy új gyógyszernek a 2-es típusú cukorbaj ellen - olvasható a BBC News honlapján.

A brit és arab kutatók laboratóriumban kimutatták, hogy a váladék szintetikus változata (pszeudin-2) serkenti az inzulintermelést a hasnyálmirigyben. Ráadásul a szintetikus verzió hatékonyabb, mint a nagy harlekinbéka eredeti váladéka. A cukorbetegségnek két fő fajtája ismeretes.

Az 1-es típusú gyermek- vagy serdülőkorban lép fel, s ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy egyáltalán nincsen. A 2-es típusú felnőtt-, vagy időskorban alakul ki, s fő jellemzője, hogy a hasnyálmirigy ugyan termel inzulint, de a szervezet nem tudja felhasználni. A cukorbetegségek mintegy 90 százaléka ebbe a típusba tartozik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.