Nem mindig a gyógyszer segít...

Placebóval a betegségek ellen

A gyógyszerek jobban hatnak, ha az orvos sikeresen győzi meg páciensét arról, hogy éppen az adott orvosságra van szüksége.

2008.02.23 13:42ma.hu

Közismert tény, hogy már maga a tudat, hogy szedünk valamilyen gyógyszert, segíthet a betegségből való felépülésben. Most azonban az is kiderült, hogy ez nem csak pszichés, hanem fizikális értelemben is igaz. A tényt azok a kísérletek igazolják, amelyekben fájdalomcsillapítók emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták.

Érdekes módon az agy a fájdalomcsillapító anyagot, az endorfint már akkor elkezdi termelni, amikor a páciens még csak a gyógyszer hatását várja, ám a tabletta még nem hat. Tehát a páciensnek nem pusztán úgy tűnik, hogy jobban van: jobbulása teljes mértékben indokolt, még akkor is, ha a megkönnyebbülés forrása nem feltétlenül a gyógyszer.

A vizsgálatok során a fordított hatást is megfigyelték: azon Alzheimer-kórban szenvedőknél, akik nem tudták, hogy gyógyszert kaptak, a fájdalmat enyhítő hatás sokkal gyengébb volt. Bár nehéz megszokni, hogy a placebo effektust kihasználva az orvosoknak manipulálni kell a pácienseket, az eljárás sikeres eszköznek bizonyulhat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.