Fájdalomcsillapítás nélkül jobb a szülés?

A fájdalom segíti szabályozni a szülés ritmusát

Ha egy vajúdó nő nem kér epidurális fájdalomcsillapítót a szüléshez, az akár hasznos is lehet rá nézve, írja a BBC. A nottinghami egyetem egyik professzora szerint ugyanis a fájdalom segíti szabályozni a szülés ritmusát, és felkészíti az anyát a felelősségteljes szülői gondolkodásra.

2009.07.14 19:00medipress.hu

Dr Denis Walsh, a nottinghami egyetem egyik prifesszora szerint a szüléskor fellépő fájdalom gyakran segíti a szülést „szabályozni”. Hozzáteszi: ez az érzés megerősíti a baba és a mama közti kapcsolatot, és segíti előkészíteni az édesanyát a felelősségteljes anyaságra. Egy szülésznő azonban másként vélekedik erről: szerinte sok nő számára fontos tényező az érzéstelenítés lehetősége.

Dr. Walsh egyetért azzal, hogy néhány esetben tényleg nagyon hasznos a gerincbe adott, zsibbadást okozó fájdalomcsillapítás, ugyanakkor hozzáteszi: az elmúlt 20 évben megnövekedett az érzéstelenítővel szülők aránya annak ellenére, hogy a szüléskor fellépő fájdalomnak közismerten pozitív pszichológiai hatása van, például létrehozza a szülés ritmusát, ami segít a fájdalom elviselésében is. Továbbá elmondta még, hogy már kialakult egy olyan szülési kultúra, ahol a legtöbb kórház - a nő kérésére - hatásosan alkalmaz epidurális érzéstelenítőket. A professzor ugyanakkor hangsúlyozza még, hogy az epidurális injekció megnöveli a kockázatát annak, hogy hormonális kezelésre lesz szükség az összehúzódások felerősítésére, és olyan eszközökkel is közbe kell avatkozni a sikeres szülés érdekében, mint a csipesz.

A gerincbe kapott zsibbasztó hatású injekció miatt ugyanis leállhat az összehúzódás is. Dr. Walsh még azt is kiemeli, hogy egyelőre még nem ismertek az érzéstelenítő hosszú távú hatásai. 1989-90 között még csak a nők 17 százaléka kért szüléshez epidurális fájdalomcsillapítást, 2007 és 2008 között már a 33 százalékuk. A professzor szerint bátorítani kellene a szülő nőket az alternatív fájdalomkezelő módszerekre, mint például a jógára, a hipnózisra, a masszázsra és a „szülőmedencére”.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.