Rendőrségi ügy lehet a hazugság

Nemcsak becsapás: bűncselekmény, ha hazudunk a társkeresőn!

Nemcsak etikai vétséget, hanem tényleges bűncselekményt is elkövet az, aki az internetes társkeresők valamelyikén hamis információkat közöl magáról, vagy a társjelöltjét szándékosan tévhitben tartja.

2015.01.21 14:00ma.hu

Az internetes párkeresés számos kellemetlen meglepetést tartogat a gyanútlan társra vágyóknak. Különösen nehéz helyzetben lehetnek a gyermeküket egyedül nevelő szülők, akik talán még óvatosabban közelítenek a témához.

Egy ismerkedni vágyó, negyvenes tanárnő mesélte, hogy egy vállalkozás ügyvezető igazgatója az első találkozásuk alkalmával vacsorázni hívta egy elegáns szálloda éttermébe. Vacsora után viszont hamar a lényegre tért: erőszakosan követelte, hogy egy szobában megmasszírozhassa a hölgy nemi szervét, hiszen az – szerinte – nem szex. Amikor az elvált asszony ebbe nem ment bele, kis híján ráborította az asztalt, majd elrohant, és még a saját vacsorája árát sem fizette ki.

Dr. Szöőr Anna, pszichológus-jogász azt mondja, sajnos napi szinten hall hasonló megdöbbentő esetekről: személyes, pszichológiai tanácsadásra épülő offline társkeresőjében sorra mesélik negatív élményeiket a társra vágyók.

"Se szeri, se száma az újrakezdőink csalódásainak az internetes társkeresést illetően. A két gyermekét egyedül nevelő, jól szituált, harmincas jogásznő például elmondta, hogy a vele levelező urak hol az autójukat, hol a lakásukat, esetleg egy szállodai szobát adtak meg az első randevú helyszínéül. Ezek a férfiak kivétel nélkül egyetértettek abban, hogy "kávézgatni ciki"."

Fotó: freedigitalphotos.net/arztsamui

De nemcsak az interneten társat kereső nőket, hanem a férfiakat is bőven érik meglepetések. Egy ötvenes üzletember azt mesélte, hogy nagyon örült, amikor hosszas levelezés után az első randevún meglátta a szép, korban és végzettségben is hozzáillő, negyvenes párjelöltjét. Aztán jött a meglepetés, amikor a hölgy fél óra múlva bejelentette, hogy heti százezer forintot kér a "szolgálataiért".

A leírt esetek szereplői szerencsére nem lettek bűncselekmények áldozatai. Ugyanakkor a BTK világosan megfogalmazza a csalást, mint törvényi tényállást. Eszerint aki mást tévedésbe ejt és tévedésben tart, az a csalás bűntettét követi el.

"Csak csalásnak nevezhetjük azt, amikor egy férjes asszony hajadonnak, vagy egy nős férfi nőtlennek tünteti fel magát. Véleményem szerint ebbe a kategóriába sorolható, ha az internetre feltett fotó nem valódi, vagy a kitöltött adatlapon valótlanságok szerepelnek. Az életkorról való füllentés már szinte természetes a virtuális párkeresésben, és ez is csalás. Hamis illúzióra etikátlan párkapcsolatot építeni, ráadásul szándékos megtévesztési szándékkal hamis adatot közöl, az bizony bűncselekményt is elkövet" – mondta Dr. Szöőr Anna, aki hozzátette: így egyáltalán nem csoda, hogy az újrakezdők bizalma meginog a virtuális párkeresésben és egyre többen igénylik a személyes tanácsadást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.