Önbizalom-romboló hatású hormonális kór

Nem elég, hogy megbetegít, az önértékelést is földbe döngöli a PCOS

Zavaró, fájó pattanásokkal, testsúlyproblémákkal és kósza szőrszálakkal számtalan nő küzd élete során, melyet különböző kezelésekkel karban lehet tartani. Lehet, hogy nemcsak ártalmatlan okok húzódnak a hátterében?

2014.02.10 14:50ma.hu

Milyen betegség a PCOS?

A policisztás ovárium szindróma egy hormonális probléma, mely során a férfi nemi hormonok kerülnek túlsúlyba. A benne szenvedőnek számtalan tünettel kell megküzdenie, melyek közül talán a teherbeesési nehézségek jelentik a legnagyobb gondot. Figyelmeztető jelei továbbá a rendszertelen menstruáció, a petefészek cisztásodása.

Kezeletlen esetben könnyen vezethet cukorbetegséghez is, sőt, daganatok kialakulásához is a magas ösztrogénszint miatt. „Gyógyítani egyelőre sajnos nem lehet, ám megfelelő terápiával és életmóddal kontrollálható, sőt, még a gyermekvállalás is elősegíthető, így a PCOS-sel küzdő nőknek sem kell lemondaniuk a természetes teherbeesés lehetőségéről” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Fotó: freedigitalphotos.net

Önbizalom-romboló tünetek

Pattanások és olajos bőr: a hormonális zavar egyik leggyakoribb tünete a bőrön megjelenő pattanások, mivel ekkor túlsúlyba kerülnek az androgén hormonok. PCOS esetén nehezebb velük küzdeni, ám megfelelő kezeléssel és arcápolási termékekkel csökkenthetőek a panaszok.

Szőrösödés: szintén a férfi nemi hormonok számlájára írhatók a test különböző részein megjelenő erősebb szőrszálak. PCOS esetén a nők mellkasán és az arcán is éktelenkedhetnek, így ha ön is tapasztalja ezeket a kellemetlen tüneteket, érdemes a betegségre gyanakodni.

Hajhullás: minden embernek hullik valamilyen szinten a haja, azonban ha hirtelen azt veszi észre, hogy fésülködéskor már csomókban jön ki, akkor az már problémára utal. PCOS-nél jellemzően azokon a területeken ritkul meg a haj, ahol a férfiaknál, vagyis a fej tetején.

Pigmentfoltok: bár a pigmentfoltok általában az öregedés jelei, viszont gyakran utal betegségre, ha fiatalabb korban a nyak, a hónalj, vagy a belső comb területén jelennek meg, melyek igencsak zavaróak lehetnek. „Ezek a zavaró tünetek sokszor megkeserítik az ember mindennapjait, ráadásul még az önbizalmukat is csorbítja. A jó hír azonban az, hogy megfelelő terápiával és életmóddal mindez megszüntethető” – mondja dr. Koppány Viktória.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.