Egy év mérlege

A túlzott energiaital fogyasztás veszélyes!

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 2011. november 1. óta gyűjti és dolgozza fel az energiaital-fogyasztással összefüggő események adatait. Az egy év mérlege figyelmeztető adatokat tartalmaz: 232 esetben érkezett jelentés túlzott energiaital fogyasztással összefüggő eseményről, rosszullétről, kellemetlen tünetekről.

2012.11.21 09:26ma.hu

Az Országos Mentőszolgálattól, az orvosi ügyeletektől, a gyermekorvosoktól, a háziorvosoktól, a védőnőktől, valamint az általános és középiskoláktól érkezett jelzések 19 százaléka a lányokat, 81 százaléka pedig a fiúkat érintette. Az elfogyasztott energiaital mennyisége a két decilitertől a 3 (!) literig terjedt. Sajnos az esetek egynegyedében (56 esetben) még alkoholfogyasztás is társult az energiaital mellé. Azoknál a személyeknél – különösen gyerekeknél, ifjaknál – akik nem szoktak a koffein tartalmú italok fogyasztásához, a túladagolás akár halálhoz is vezethet, ezért is megdöbbentő, hogy a rosszullétről beszámoló személyek 77 százaléka 18 év alatti fiatal, akik között 8-10 éves gyermekek is voltak.

A tünetekkel jelentkezők legnagyobb része – 23-23 százalék – a 13-14 éves, 15-16 éves és a 19 éven felüli korosztályba tartozott. Az esetek 4 százaléka fordult elő a 8-10 évesek, 12 százaléka a 11-12 évesek és 15 százaléka a 17-18 évesek körében. Az energiaital fogyasztásra az esetek 37 százalékában délután, 26 százalékában délelőtt (tanítási időszak alatt!), 18 százalékában este, 14 százalékában reggel, míg 5 százalékában éjszaka került sor.

Az érintettek egy része több napszakon keresztül és különböző helyszínen is ivott energiaitalt, A legnagyobb arányban azonban otthon (36 %),  az iskolában (20%), illetve közterületen, utcán fogyasztották az energiaitalt rosszullétük előtt.

A túlzott energiaital fogyasztásnak 229 esetben nem volt maradandó következménye, 123 főt (53%) kellett állapota miatt egészségügyi ellátásban részesíteni. Két esetben feltételezhető, hogy szerepet játszott a gyermekek magas vérnyomásának kialakulásában. Egy haláleset is előfordult, amely azonban közvetlenül nem hozható összefüggésbe az energiaital fogyasztással, ugyanakkor a fogyasztás körülményei hozzájárulhattak a halál bekövetkeztéhez.

Az energiaitalokat általában azért fogyasztják az emberek, hogy növeljék terhelhetőségüket például a munkahelyen, sportoláskor. Az energiaital nem szomjoltó üdítőital! A szakemberek éppen ezért arra figyelmeztetnek: a túlzott fogyasztás hosszú távon ártalmas lehet, elsősorban a szív- és érrendszerre. A koffeinben gazdag ital ugyanis emeli a pulzusszámot és a vérnyomást. Egy fejlődésben lévő gyermeki szervezetre mindenképpen veszélyes. Közös ügyünk az energiaitalok fogyasztásával kapcsolatos egészségtudatos magatartás kialakítása. 

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.