Az átlagos kockázathoz nem kell genetikai teszt

Ritka rák, de a nagy kockázattal élőket nem ellenőrzik?

Túl sok átlagos kockázatú nőt küldenek genetikai tesztre az amerikai orvosok, miközben a nagy kockázattal élő nőkkel a háziorvosok 60 százaléka nem végeztetett ilyen tesztet.

2011.08.29 13:00MTI

Mindezt felmérésük alapján állapították meg a betegség-megelőzéssel foglalkozó amerikai hatóság, a CDC kutatói.

A Cancer című orvosi folyóiratban megjelent tanulmányhoz mintegy 1900 háziorvost kérdeztek meg az Egyesült Államokban arról, hogy mely pácienseiket küldik tovább a petefészekrák genetikai alapú szűrésére.

A petefészekrák viszonylag ritka, 71 nőből egyet érint, ám általában késői stádiumban fedezik fel, ezért nagy a halálozási aránya. A nők kis hányadánál - akik a BRCA1 és a BRCA2 jelű gének mutáns változatát hordozzák - nagyobb a petefészekrák kialakulásának kockázata.

A jelenlegi amerikai ajánlások szerint nem érdemes az átlagos kockázattal élő nőket rutinszerűen genetikai ráktesztre küldeni, javasolják viszont azok szűrését, akik családjában legalább két esetben előfordult emlő- vagy petefészekrák a közeli rokonok körében.

A felmérés azt mutatta, hogy az orvosok 30 százaléka az átlagos kockázatú nőknek is genetikai tesztet javasol, míg a megkérdezett háziorvosok 60 százaléka azt válaszolta, hogy a nagyobb családi kockázatú nőket sem küldené genetikai ráktesztre.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.