A szociális bizottság összeül Devecserben

Vörösiszap: a héten döntenek a kárigényekről

A polgármester közölte: még a héten dönt a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa károsultjainak ingóságokkal kapcsolatos kárigényéről a devecseri önkormányzat szociális bizottsága, a kárenyhítésről szóló rendelet módosítását szerdán fogadta el a város képviselő-testülete.

2011.04.14 10:26MTI

Toldi Tamás (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy a 320 károsult devecseri családból 275-tel már egyeztetett az önkormányzat által létrehozott munkacsoport. A város gazdasági és szociális bizottsága felülvizsgálja a benyújtott kárigényeket, és dönt a vitás kérdésekben.
   
Az egyeztetéseket három hete végző munkacsoport eddigi adatai alapján a lakosság ingóságokban keletkezett kára eléri a 620 millió forintot - mondta a polgármester, hozzátéve, hogy az összeg az első összesítéshez képest 25 százalékkal csökkent, mert a kárbejelentő nyilatkozatokon olyan tételeket is felsoroltak (kazán, csaptelepek, radiátor), amelyek nem tartoznak az ingóságok közé.
   
Toldi Tamás közölte, hogy a lakóépületekben lévő ingóságok pótlása három részben történik: a Magyar Vöröskereszt a háztartási gépeket, a Magyar Bútor és Faipari Szövetség a bútorokat, a segélyszervezeteket tömörítő Civil Humanitárius Koordinációs Központ pedig az egyéb ingóságokat pótolja.
   
Az új rendelet szerint a bútorok pótlására maximálisan egymillió forintos vásárlási utalvány adható, ez a határ a belügyminiszter egyedi elbírálása alapján túlléphető. Hozzátette: a károsodott lakóépületbe bejelentett személyek ruha- és élelmiszerkárainak megtérítését 200 ezer forintos értékhatárig vállalta az állam, a rendszeres szociális segélyen élők ennél kevesebbet kaphatnak, de minden esetet a szociális bizottság vizsgál.

Az állami kártalanítás részeként a károsultak készpénzben - az új rendelet szerint "a támogatás készpénzben történő kifizetésén elsősorban folyószámlára történő átutalást kell érteni" - kaphatják meg a családonként legfeljebb egy gépjárműre, illetve a konyhakertekben és a haszonállat-állományban keletkezett kárra megítélt összeget.
   
A 24 oldalas rendelet tartalmazza, hogy az önkormányzat a károsultakkal kárenyhítési megállapodást köt, amelyben a támogatott az ingóságokkal kapcsolatos kárigényéről lemond az állam javára. (Az állam a károkózóval szemben akarja évényesíteni a kárigényt.)
   
A támogatás összegébe nem számít bele a segélyszervezetektől kapott élelmiszer-, ruha- és tisztítószer-adomány, a Magyar Kármentő Alapból kapott támogatás, valamint a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.-től kapott egyszeri gyorssegély összege.
   
A támogatottak nevét és a támogatás összegét az önkormányzat közzéteszi.
   
Az összesítés után a kártérítés összegét az önkormányzat lehívja a katasztrófaelhárítási célelőirányzatból, és a beérkezés után tíz napon belül utalja tovább a pénzt a károsultaknak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.