Az 1956-os forradalmár emléke előtt tiszteleg

Utca viseli Mansfeld Péter nevét Csepelen

Mostantól Mansfeld Péter utcának hívják Budapest XXI. kerületében, Csepelen az eddigi Bajáki Ferenc utcát. Az utcanév-változtatással az alig 18 évesen kivégzett 1956-os forradalmár emléke előtt tiszteleg születésének 70. évfordulóján a kerület önkormányzata.

2011.03.10 21:42MTI

Az utcanév-változást Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere jelentette be ünnepélyesen a Bajáki Ferenc utcában. Bajáki Ferenc a Tanácsköztársaság népbiztosa volt. A polgármester elmondta, hogy további utcanév-változásokat tervez a kerületi önkormányzat, például a Munkásőr utca esetében.

A megemlékezés a közeli Csepel-sziget Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban folytatódott, ahol egykor Mansfeld Péter tanult. Mansfeld László, az 1956-os forradalmár öccse felidézte testvérének életét és azt, hogy a forradalom idején hogyan segítette a budapesti Széna téren harcolókat.

"Makacs és elszánt fiú volt, már gyermekkorában vezéregyéniség. Péternek tekintélye volt a társai között" - mondta, majd megemlékezett társairól is, akiket, mint fogalmazott, bár nem végeztek ki, életüket mégis tönkretette az elnyomó rendszer.

Wittner Mária fideszes országgyűlési képviselő, 56-os halálraítélt beszél Mansfeld Péter születésének 70. évfordulóján, az 56-os mártír egykori iskolájában (fotó: MTI)


Mansfeld Péter 1959. március 21-re időzített kivégzéséről azt mondta, hogy "vörös bitorlók oltárán áldozták fel életét, most mégis itt van köztünk az 1849-es mártírokkal, mert lelküket nem tudták megtörni". A megemlékezés végén koszorút helyezett el az iskolában a forradalmár emléktáblájánál Mansfeld László, Wittner Mária, Németh Szilárd és Borbély Lénárd, a kerület alpolgármestere, valamint az iskola dolgozói és a diákok képviselői.

Mansfeld Péter 1941. március 10-én született Budapesten. A forradalomban fegyvert és élelmiszert szállított összekötőként a harcolóknak. A forradalom bukása után folytatta az iskolát, esztergályosnak tanult, majd 1958 februárjában barátaival elhatározták, hogy rendőrök és munkásőrök lefegyverzése révén fegyvert szereznek, és ellenálló csoportot szerveznek.

Február 17-én elrabolták az osztrák követség előtt posztoló rendőrt, akitől elvették fegyverét, majd szabadon engedték. További akcióik nem jártak sikerrel.

Mansfeld Pétert 1958. február 19-én letartóztatták. Vágó Tibor legfelsőbb bírósági tanácsa másodfokon 1959. március 19-én az eredeti ítéletet halálbüntetésre súlyosbította. Az ifjú forradalmárt 11 nappal 18. életévének betöltése után kivégezték.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.