A 16 százalék az 16 százalék

Adórendszer: kompenzál a gyerekkedvezmény kiszélesítése

Vadász Iván adószakértő szerint a tervezett egykulcsos, 16 százalékos adórendszernek sok előnye van, még akkor is, ha valójában több kulcs marad, külön például az osztaléknak, a kamatnak vagy a nyereményadónak.

2010.10.07 15:18MR1- Kossuth

A jelek szerint a többgyerekes, 330 ezer forint feletti jövedelemmel rendelkezők mindenképpen jól járnak az új adórendszerrel. A kormány még dolgozik az adócsomagon, de a kiszivárgott adatok szerint marad a szuperbruttó adóalap, és az eddigi kétkulcsos helyett egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadóval számolnának.

A sajtóhírek alapján számítva azok, akik például 500 ezer forintos bruttó bérrel rendelkeznek, az eddigihez képest 40 ezer forinttal járnának jobban: 315 ezer forintot vihetnének haza. És ha csak egy gyermek van a családban, a tervek szerint már ő is 8-10 ezer forint pluszpénzt jelenthet. Jelenleg csak az kaphat havonta gyerekenként négyezer forint családi adókedvezményt, akinek legalább három utódja van.

Jövőre viszont a nagycsaládosok havi 15-20 ezer forinttal csökkenthetik gyermekenként a befizetendő adójukat.


A tervezett változások sokba kerülnének a költségvetésnek. Számítások szerint 300-400 milliárd forintos kiesésről van szó, sőt, egyes adószakértők szerint ez többet, 400 milliárd forintot, plusz 500 milliárdos gyerekkedvezményt jelent majd.

A megismert tervek szerint a kiesést a cigaretta és az alkohol jövedéki adójának 10-15 százalékos emelésével, az energetikai szektor különadójával, a Robin Hood-adó meghosszabbításával, a bankadóval és a távközlési szektor további megadóztatásával pótolná a kormány. Százmilliárd forint plusz pénzt jelentene mindez, a többit az adócsomagon kívül, az államháztartás kiadásainak csökkentésével kívánja előteremteni az új vezetés. Vadász Iván adószakértő, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének alelnöke az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta, hogy azok biztosan jobban járnak, akiknek a havi bruttó munkabérük 328 ezer forint fölött van, vagyis a bruttósítással átlépi az ötmillió forintos sávhatárt. Ugyanis az ezt a sávot sújtó 32 százalékos adó jövőre feleződik 16 százalékra.

A másik kedvezményezett kör az egységes családi, gyermekenként járó adókedvezményben részesülők köre – tette hozzá az adószakértő.

- Egyértelmű, hogy a kisebb keresetű, de legalább három gyermekes családok gyakorlatilag nem fognak adózni, szja-t nem fognak fizetni. A kisebb keresetűek esetében az adójóváírás bonyolítja a helyzetet. Arról még keveset tudni, hogy miként változik ez a rendszer, de a kormány megígérte, hogy senki nem járhat rosszabbul. A magyar szja-t évente 4 millió 400 ezren vallják be, és a felső 20 százalék fizeti az összes szja-kötelezettség 76 százalékát. Az alsó 50 százalék nem fizet négy százalékot sem. Tehát ahogy az adójóváírás módosul, úgy a gyengébben keresőknél megjelenhet az adó.

„Úgy tűnik, ezt akarják valamennyire ellentételezni a minimálbér enyhe növelésével – mondta Vadász Iván. - Csak ennek mindig foglalkoztatottságot csökkentő hatása van, hiszen drágábbá teszi a képzetlenebb, a legalsóbb rétegű, hátrányos helyzetű munkavállalók belépését a munkaerőpiacra.”

A cikk befejezését olvassa el Ön is az MR1-Kossuth honlapján - kattintson!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.