5 millió forint - mi az nekik?

Az ág is húzza: közbeszerzési bírság a BKV-nak a 4-es metró kapcsán

A budapesti 4-es metró építési ellenőrzésére és mérnöki feladatainak ellátásra, a Budapesti Közlekedési (BKV) Zrt. által kiírt közbeszerzés ajánlattételi felhívását, és -dokumentációját, valamint a hozott döntéseket megsemmisítette a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB), és 5 millió forint bírsággal is sújtotta a BKV-t - a határozat a Közbeszerzések Tanácsa honlapján jelent meg.

2010.02.14 08:36MTI

A BKV tulajdonában lévő DBR Metro Kft. 1998-ban írt ki közbeszerzést a 4-es metró Kelenföldi- és Keleti pályaudvarok közti szakaszának projektvezetési tanácsadó szolgáltatására. A munkát a BMPK Konzorcium nyerte el, amelynek tagjai az Eurout Kft., a Louis Berger S.A., az OTP Ingatlan Rt., valamint a MÁV Rt. voltak. A szerződés 2012 közepéig szólt, az ellenérték pedig nettó 4,9 milliárd forint és további 5,3 millió euró volt.

A szerződésben rögzítették, hogy a munka során keletkezett, szerzői jogvédelem alatt álló dokumentumok szerzői joga a tanácsadót illeti meg. A szerződést többször módosították, először csak az ellenérték forint részét emelték fel 5,2 milliárdra, majd a pénzügyi ütemezést úgy módosították, hogy a teljes forint és euró összeget megkapja a tanácsadó 2009 végéig.

Tavaly decemberben a BKV arról értesítette a KDB elnökét, hogy hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos közbeszerzést indított, nettó 3,5 milliárd forintos összeggel, a tanácsadói munka folytatására. Minden ilyen közbeszerzésnél azért kell értesíteni a KDB elnökét, hogy az eldönthesse: jogszerű-e a nyilvánosságot kizáró közbeszerzés. Az ajánlatkérő arra hivatkozott, hogy a tanácsadónak szerzői joga van az addig elkészült dokumentumokon, így a munkát csak ő folytathatja. A KDB elnöke azonnal jogorvoslatot kezdeményezett a döntőbizottságnál. A 30 oldalas határozat ízekre szedi az addigi történéseket, a 4-es metró építésének csúszását, majd megállapítja, hogy a BKV egyszer már kifizetett munkát is újra akar finanszíroztatni, de ezzel a KDB nem foglalkozhat. Azzal viszont foglalkoznia kell, hogy jogszerű-e ebben az esetben zártkörűen, a korábbi tanácsadónak adni az újabb munkát, amely már a 4-es metró második - a Keleti pályaudvartól a Bosnyák térig tartó - szakaszára is kiterjed.

A nagyon hosszú és bonyolult jogi fejtegetés lényege az, hogy a tanácsadó által a munkák ellenőrzésére készített dokumentáció egy része nem állhat szerzői jogvédelem alatt, amely pedig védett, annak a felhasználását - a szerződés szerint - megvásárolta az ajánlatkérő. Ráadásul a projekt immár két ütemből áll, így több indok is van arra, hogy más vállalkozók is ajánlatot tehessenek. Miután - akár a munka rész-ajánlatokra történő megbontásával, akár a meglévő dokumentáció rendelkezésre bocsátásával - nyílt eljárást kellett volna kiírni, minden eddig történtet semmissé tett a KDB.

A BKV-t ezen túl 5 millió forintra bírságolta, amely a döntőbizottság gyakorlatában nagy összegű elmarasztalásnak számít.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.