Nem adjuk a Budai Campust!

Vonulásos tüntetésen tiltakoztak a Corvinus budai campusának csatolása ellen

Vonulásos tüntetésen tiltakoztak hallgatók és oktatók a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) budai campusának a gödöllői Szent István Egyetemhez tervezett csatolása ellen kedden este a fővárosban.

2015.09.08 20:25MTI
MTI/Marjai János

A tiltakozók - akiknek létszáma a szervezők becslése szerint meghaladta az ezret - a budai campus Villányi úti épületegyüttesénél gyülekeztek, ahol Fodor Marietta, a Corvinus egyetem élelmiszertudományi karának tanára azt mondta: nem látnak szakmai érveket és indokokat a tervezett változtatások mögött.

A campus bejáratánál aláírásgyűjtő pultokat is állítottak, ahol a diákok a "rendszerbontó népszavazást" támogathatták.

Ezt követően a hallgatók a pesti campus Fővám téri épületéhez vonultak át. A tiltakozók "Nem adjuk a Budai Campust! feliratú molinót és táblákat tartottak a magasba. Többek kezében zöld lufi volt, és a "Nem hagyjuk, nem hagyjuk! Nem hátrálunk meg! Semmit rólunk, nélkülünk!" jelszavakat skandálták, autonómiát követeltek és csatlakozásra biztatták az embereket.

Gulyás Balázs, akit a BCE hallgatójaként mutattak be - az internetadó elleni tüntetés budapesti szervezője, valamint a rendszerbontó népszavazás egyik kezdeményezője volt -, arról beszélt, hogy a kormány jobb felsőoktatást ígért, de elvonták a források egyharmadát.

Hozzátette: azt ígérték, hogy a budai campus sértetlen marad, erre a felsőoktatásért felelős államtitkár garanciát is vállalt, de az elmúlt harminc hónapban már a harmadik államtitkárnál tartanak. Kitért arra is, hogy a BCE szenátusa nyáron egyhangúlag ellenezte a tervezett átalakításokat, és azt mondta: az elképzelés az egyetemi autonómia sárba tiprása.

A tüntetés utolsó állomása az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete volt, ahová már sötétben érkeztek meg a demonstrálók, akik megtöltötték az utca Szemere utca és Honvéd utca közötti részének kétharmadát.

Mészáros Tamás, a BCE volt rektora úgy fogalmazott: az integráció 100 százalékos volt a budai és pesti campus esetében, és aki azt mondja, kudarc volt, az nem érti a helyzetet. Nem az a mérce, hogy hány tanszéket sikerült összevonni - mondta, hozzátéve: a BCE az ország egyik vezető egyetemévé vált. A tervezett változtatásokat eleve kudarcra ítéltnek tartotta, és úgy látta: a rossz döntések következményeit a hallgatók fogják megszenvedni. Az érintett karok a BCE-n értek el eredményeket és itt szeretnének maradni - hangoztatta.

Krémer Balázs, a Debreceni Egyetem docense szintén kiállt az intézmény egysége mellett és azt mondta: nem talált értelmes célt, amely indokolná az átszervezést. Deák Dániel az Oktatói Hálózat képviseletében a hatástanulmányokat hiányolta.

A tüntetésen többen aggodalmuknak adott hangot a budai campuson található arborétum sorsa miatt is.

A hallgatók hétfőn kora délután már tartottak egy demonstrációt az intézmény ünnepi tanévnyitó szenátusi ülése előtt.

A BCE szenátusa szerda délelőtt tárgyal a felsőoktatási államtitkárság javaslatáról. A tárca vezetője döntését várhatóan a hét végéig meghozza a tervezett átalakításokról.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.