Engedélyezték a szobor fennmaradását

Nem borul a turul: marad a XII. kerületben

Váczi János (Fidesz-KDNP), a hegyvidéki önkormányzat alpolgármestere azt mondta: engedélyezte a főváros V. kerületi jegyzője, mint eljáró hatóság a XII. kerületi turulszobor fennmaradását; ezzel véget ért a hat éve húzódó ügy.

2011.06.24 15:59MTI

A XII. kerületi alpolgármester elmondta: június második hetében kapták kézhez azt a határozatot, amelyben a belvárosi jegyző megadta a végleges fennmaradási engedélyét az emlékműnek.
   
Úgy fogalmazott: "Ez egy szövevényes, zűrös, jogi huzavonákkal terhelt ügy volt, ami valójában egy közigazgatási köntösbe bújtatott politikai támadás volt."
   
Az alpolgármester véleménye szerint Demszky Gábor volt főpolgármesternek állt érdekében a szobor létének ellehetetlenítése.
   
Váczi János szerint az ügy leginkább a világháborúban elesett emberek emlékéhez volt méltatlan.
   
A turulszobor ügye még 2005-ben kezdődött, amikor a Fővárosi Közgyűlés elutasította a XII. kerületi önkormányzat szoborállítási kérelmét. A turulszoborral az önkormányzat a második világháború XII. kerületi áldozatainak emléke előtt kívánt tisztelegni.

A szobrot mégis felavatták még abban az évben, de több MSZP-s és SZDSZ-es politikus elfogadhatatlannak tartotta, hogy turulszobor emlékeztessen a második világháború áldozataira, és a Fővárosi Közgyűlés továbbra sem járult hozzá a létesítéshez. 
   
2006-ban az I. kerületi, budavári önkormányzat jegyzője határozatban kötelezte a XII. kerületi önkormányzatot, hogy a turulszobrot a határozat jogerőre emelkedésétől számított 180 napon belül bontsa el.

A határozat hangsúlyozta, hogy abban az építési engedélyben, amelyet a XII. kerület a budavári önkormányzattól, mint építési hatóságtól kapott 2005 júliusában, a felhatalmazás kifejezetten parkfelújításra és térrendezésre szólt, "ez az engedély azonban nem vonatkozott a turulszobor elhelyezésére". A XII. kerület fellebbezett a döntés ellen.
   
Azért az I. kerület döntött az ügyben, mert az építtető XII. kerület saját ügyében nem járhatott el építésügyi hatóságként.

A Fővárosi Önkormányzat időközben visszavonta a korábban érvényben lévő tiltó határozatát, és erre a megváltozott körülményre hivatkozva az I. kerületi jegyző megadta az fennmaradási engedélyt, ezután a közigazgatási hivatal elvette az ügyet az I. kerülettől és a IX. kerülethez rendelte. Az ügy végül az V. kerületi jegyzőhöz került, aki engedélyezte a szobor fennmaradását.
    
Egy törvénymódosítás értelmében a jövőben a kerületi köztereken felállítandó szobrok terveinek nem kell a fővárosi kulturális bizottság és a Fővárosi Közgyűlés elé kerülniük. Továbbá a főváros területén megszűnt a Budapest Galéria kizárólagos véleményezési joga az esztétikai minőséget illetően, vagyis a jövőben nem szükséges a galériával elbíráltatni a műveket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.