Garnélarákok páncéljából nyerték a réteget

Öngyógyító karosszériát fejlesztettek ki amerikai tudósok

Napfénnyel érintkezve akár egy órán belül "begyógyítja" karcolásait az a poliuretán autóburkolat, amelyet amerikai tudósok fejlesztettek ki a közelmúltban - adta hírül a Reuters.

2009.03.13 13:00MTI

Az elsősorban autókon, csomagolásokon és bútorokon használható műanyag réteg egy garnélarákok páncéljából kinyert, kitozán nevű anyagot tartalmaz. Amikor a burkolat kémiai szerkezete a karcolás hatására megsérül, a kitozán az ultraibolya sugarak hatására olyan láncokat alkot, amelyek kötéseket létesítenek a műanyag más elemeivel, ezzel fokozatosan elsimítva a karcolást.

A burkolat hátránya, hogy egy helyen csak egyszer képes magáról eltüntetni a sérülést - ismerte el a feltaláló Marek Urban. A University of Southern Mississippi professzora ugyanakkor rámutatott: elég csekély az esélye annak, hogy pontosan ugyanazon a helyen érje egymás után két karcolás a kocsit.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.