Határozott, de megfontolt adócsökkentés kell

Gyurcsány Ferenc: jövőre 200 milliárd forinttal csökkenteni lehet az adóterheket

A jövő évtől a GDP 0,8 százalékával, azaz körülbelül 200 milliárd forinttal egészen biztosan csökkenteni lehet az adóterheket - mondta Gyurcsány Ferenc pénteken, Kóka Jánossal, az SZDSZ elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján.

2008.02.08 15:37MTI

A miniszterelnök az SZDSZ kihelyezett frakcióülésén vett részt vendégként, majd a mintegy kétórás zártkörű megbeszélést követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy egyetért azzal: a lehető legnagyobb adócsökkentést kell végrehajtani úgy, hogy ennek ne legyen elfogadhatatlan ára az állam működésére és a szociális biztonságra nézve. Hozzátette: határozott, de megfontolt adócsökkentést kell végigvinni. 

A miniszterelnök az elmúlt másfél évet úgy jellemezte, hogy nehéz volt, de a célok megvalósítása alapján sikeres. Mint mondta, szakítottak egy rendkívül hosszú időszak politikájával és megteremtették az új időszak feltételeit. Gyurcsány Ferenc közölte: tudja, hogy az ország úgy érezte, nagyon sok terhet kell elviselni, de egy új rendszer elindítása nem egyszerű. 

A kormányfő véleménye szerint lassan kézzelfoghatóvá válnak az eredmények, és most már jó vitákat lehet folytatni, például arról, hogy kinek adjanak több lehetőséget és több esélyt, vagy hogy mely területeken befektetve lesz erősebb Magyarország. Kiemelte: végre arról beszélhetnek, hogy mennyi lehet az adócsökkentés mértéke, ez milyen szerkezetben valósulhat meg, és kik legyenek a kedvezményezettjei. 

A miniszterelnök közölte: a koalíciós együttműködést korrektnek, kiegyensúlyozottnak és teherbírónak látja. Úgy véli, nem fenyeget az a veszély, hogy bármelyik félnek fel kelljen adnia törekvéseit. Megjegyezte, hogy a koalíció kompromisszum, de a baloldali- liberális kormányzás jellegzetessége, hogy az együttműködés partnerségre és nem egymás felszámolására épül. 

Kóka János, a liberálisok pártelnöke közölte: a megbeszélésen Gyurcsány Ferenc megerősítette, a szocialista frakció megszavazza az egészségügyi törvényt, amelyhez csak közös módosító indítványokat nyújtanak be. Hozzátette: a reformot nem befolyásolja a népszavazás kimenetele. A liberális politikus szintén hangsúlyozta, hogy szükség van az adórendszer átalakítására. 

Kóka János arról is beszámolt, hogy az SZDSZ-es kormányzati posztokon a népszavazás után sem lesz változás. Mint elmondta, értékelték a liberális miniszterek munkáját: Horváth Ágnes működését sikeresnek tartják. Kákosy Csaba példásan képviselte az utasok érdekeit a vasutassztrájk idején, Fodor Gábor pedig magasabb szintre emelte a zöld érdekérvényesítés lehetőségeit. 

Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, hogy szocialista kormányzati posztokon várhatóak-e változások a népszavazás után, úgy válaszolt: ha lesz mondanivalója, akkor azt el fogja mondani. Kóka János a népszavazási kérdések kapcsán úgy fogalmazott, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj elérte a célt, amiért bevezették, és nem volna érdemes elvenni ezeket a bevételi forrásokat a kórházaktól és a háziorvosoktól. A tandíjról pedig azt mondta, hogy megszüntetésével elveszhet a minőségi felsőoktatás esélye a következő generáció számára.

A politikus újfent arra buzdított, hogy minél többen voksoljanak három nemmel, és közölte: az ingyenesség látszata felelőtlenséget jelent, ha valami ingyenesnek tűnik, akkor többet kérünk belőle, mint kellene. Kóka János csütörtökön jelentette be, hogy a népszavazási kampány során minden nap egy újabb érvet sorakoztatnak fel a "nem" mellett.

A frakcióülésről szólva a pártelnök öt fontos szakpolitikai ügyet emelt ki: az egészségügyi reform, az adórendszer átalakítása, a párt- és kampányfinanszírozás újraszabályozása, a felsőoktatási reform folytatása és a bürokrácia további csökkentésének igénye. A népszavazás kapcsán a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a parlamentnek tudomásul kell vennie a választók döntését.

A köztársasági elnök egészségbiztosítási törvénnyel szembeni kritikájára úgy reagált, hogy ők a jogszabályt a tavaly elkezdett átalakítás fontos és progresszív elemeként látják. Hozzátette: az egészségügy egészének átalakítását viták kísérik, de nagyon sokszor bebizonyosodott, hogy a kezdeményezőknek, a reform pártján állóknak volt igazuk. Ezt alátámasztandó többek között az önálló egészségbiztosítási felügyeletet és a gyógyszerár-szabályozást említette.

A frakcióülés, illetve a sajtótájékoztató alatt körülbelül 20 tüntető jelent meg azoknál a kordonoknál, amelyekkel a rendőrség körbevette a frakcióhétvégének helyt adó Arany Bika Szálló épületét. Kora délutánra a tüntetők is eloszlottak és a kordont is elbontották.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.