Kétszeres, háromszoros bírság

Környezetvédelmi termékdíj: július óta 293 hatósági ellenőrzés kezdődött

A Vám- és Pénzügyőrség (VP) július 1-je óta 293 hatósági ellenőrzést kezdett a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatban; az ellenőrzések közül eddig 144 fejeződött be, s 99 esetben kellett szankciót kiszabni, vagyis tízből hét kötelezett nem tett eleget bejelentési és bevallási kötelezettségének, ha mégis, akkor sem megfelelően.

2008.10.14 14:39MTI

Tánczos Zoltán vámigazgató-helyettes hétfőn egy hulladékfeldolgozónál tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy főleg a kereskedelmi csomagolóanyagokkal kapcsolatban jelentkeztek problémák, többek között a pékeknél, henteseknél és zöldségeseknél. 

Az év eleje óta teljes körűen a vámhatóság látja el a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos adóhatósági feladatokat, vagyis már nem csak az importált, hanem a Magyarországon előállított, illetve az európai közösség más tagállamaiból behozott termékdíj-köteles termékekre vonatkozóan is. 

A VP az első félévben a tájékoztatásra helyezte a hangsúlyt és moratóriumot hirdetett, miszerint júliusig nem ellenőriz és nem szankcionál. A vámigazgató-helyettes emlékeztetett arra: július 1-jén lejárt a moratórium, a VP most már nem csak figyelmezteti, hanem bünteti is azokat, akik bejelentési és bevallási kötelezettségüknek nem tesznek eleget. 

A vámhatóság eddig alacsony összegű, 5-10-20 ezer forintos bírságokat szabott ki, elsősorban a figyelmet szerette volna felhívni a termékdíj-fizetési kötelezettségre. A kiszabható szankciók ennél jóval magasabbak: a mulasztási bírság az adózás rendjéről szóló törvény szerint a gazdálkodóknál elérheti az 1 millió, magánszemélyeknél a 400 ezer forintot, a termékdíj bírság pedig a 200 ezer, illetve a 100 ezer forintot. Ha valakinél termékdíj miatt adóhiányt állapítanak meg, a bírság az adóhiány kétszerese, jogosulatlan adóvisszaigénylés esetén pedig a háromszorosa lehet. 

Környezetvédelmi termékdíj fizetési kötelezettség az egyéb kőolajtermék, a gumiabroncs, a hűtőberendezés, a hűtőközeg, a csomagolás, az akkumulátor, a reklámhordozó papír valamint az elektromos és elektronikai berendezések belföldi forgalomba hozatala vagy saját célú felhasználása után keletkezik. 

Többféle mód is van arra, hogy az adózó a termékdíj fizetése alól mentesüljön: ha a gyártó átvállalja a fizetési kötelezettséget, ha az adózó hasznosítás-koordináló szervezethez csatlakozik, továbbá egyedi mentesség is kérhető. 

A VP az idén összesen 800-1.000 termékdíj-ellenőrzést tervez. Az idei bevételi előirányzat a termékdíjból 20,8 milliárd forint, amit az október 20-i bevallások alapján már teljesítettek. 

A várható éves bevétel 24,5-25 milliárd forint, 20 százalékkal nagyobb az előirányzottnál - mondta a vámigazgató-helyettes. A tavalyi bevétel 20-21 milliárd forint volt, ebből 2,3 milliárdot a VP szedett be az importtermékek után, a többit az adóhatóság. 

Tánczos Zoltán az MTI-nek elmondta: a vámhatóság létszámát tavaly 50 fővel növelték a termékdíjjal kapcsolatos feladatok bővülése miatt, ez azonban még a bevallások feldolgozására sem elég, a hatósági ellenőrzések elvégzéséhez saját erőforrásokat csoportosítottak át.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.