Nincs megállapodás a 2009-es változásokról

Jelenleg négy adócsomagról egyeztet a koalíció

A szabad demokraták támogatnák az egykulcsos adórendszer felé mutató lépéseket, az MSZP azonban még mindig nem hajlik erre.

2008.01.11 11:13Világgazdaság

A szocialisták pesszimistábban, a szabad demokraták optimistábban ítélik meg egyebek között az adózási kedvet, valamint a feketegazdaság kifehérítésének mértékét, továbbá a bevételek alakulását. A szocialisták szerint összességében 200-250 milliárd forintot lehetne adó- és járulékcsökkentésre fordítani 2009-től, a liberálisok szerint akár 500-600 milliárd is lehetne az adószisztéma átalakítására fordítható összeg.

Miközben a felek számára fontos cél, hogy ne kerüljön veszélybe a konvergenciaprogramban rögzített deficitcsökkentési pálya, a kedden közölt, a várakozásoknál jóval kedvezőbb 2007-es adatok bátrabbá teheti a kormánytagokat. Igaz, Veres János pénzügyminiszter egyelőre úgy nyilatkozott, hogy a 2007-es év alakulásából csupán annyi következik: nőtt az esélye a 2008-as deficitcél elérésének. Ismeretes, hogy a 6,6 százalékos várakozás helyett az államháztartás pénzforgalmi szemléletű, önkormányzatok nélkül számított hiánya tavaly csupán a GDP öt százalékát tette ki, s ez 377 milliárd forinttal kedvezőbb egyenleget takar.

Igaz, közel 90 milliárd forintnyi megtakarítás arra vezethető vissza, hogy a kormány még 2006-ban átvállalt egy eredetileg 2007-re tervezett autópálya-adósságot, és a kamatteher is több mint százmilliárd forinttal alacsonyabb lett. Ugyanakkor a kabinet – részben jogszabályi kötelezettségeknek eleget téve – mintegy 190 milliárd forintot költött el soron kívül a terven felüli bevételekből. Tavaly tehát közel 500 milliárd forinttal gazdálkodhatott szabadon a kormány.


Kérdés, hogy rejlenek-e ekkora „tartalékok” a 2008-as és a jövő évi büdzsében. A költségvetési törvény szerint az idén további 180,3 milliárd forinttal kell csökkenteni a költségvetés hiányát, vagyis az 5,5 százalék körüli 2007-es eredményszemléletű deficitet 4,0 százalékra kell lefaragni. Ez annyiból nem nevezhető komoly kihívásnak, hogy a tavalyi büdzsében szerepeltek olyan egyszeri tételek – többek között a Gripen-gépek beszerzése, valamint a MÁV feltőkésítése kapcsán –, amelyek összege megközelíti a GDP 1,5 százalékát.

Ugyanakkor jó esély van arra is, hogy akárcsak tavaly, az államadósság kamattérítése az idén is alacsonyabb lesz a terveknél. Fontos tényező lehet az is, hogy év elején számos szigorítás lépett életbe az adózás terén – elég az induló cégek ellenőrzésére, a radikálisan emelkedő mulasztási bírságokra, valamint a feketefoglalkoztatás adó- és járulékterhének becsléssel való megállapítására utalni –, tehát az idén is jelentősen nőhetnek az adóbevételek. Maga a kormány is 7-8 százalékos emelkedéssel számol ezen a területen.

A kabinet hivatalos véleménye szerint csak a gazdaság fehéredéséből származó bevételi többletek egy részét lehet az adó- és járulékteher csökkentésére fordítani, ám hogy ez pontosan mekkora összeg volt tavaly és mekkora lehet az idén, egyelőre csak megbecsülni lehet. Az e bevételek auditálására hivatott háromtagú bizottság két-három héten belül készíti el első jelentését – közölte a Világgazdaság kérdésére Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke, a „hármak” egyike.

Szintén gyakori érv a pénzügyi tárcánál, hogy az adóteher csak a konvergenciaprogram által meghatározott ütemben csökkenhet. Márpedig ebben a 2008-as 39 százalék helyett 2009-re 38,3 szerepel, ez 190 milliárd forintos tehercsökkenést vetít előre.


A döntés január végére születhet meg. A július 1-jén aláírt koalíciós megállapodás kiegészítése annyit rögzített, hogy „a versenyképesség javítására irányuló, de csak 2008 után (2009. január 1-jétől vagy később) hatályba lépő intézkedésekre vonatkozóan a koalíciós pártok – a konvergenciaprogram teljesülése által meghatározott mozgástér figyelembevételével – 2008 elején állapodnak meg.

Az ebből következő jogszabály-módosításokat az Országgyűlés a 2008. tavaszi ülésszakon fogadja el”. Mind a négy csomag kiegészülne a szociális támogatások átalakításával, és a lapunknak nyilatkozó kormánypárti politikusok szerint ez még bonyolultabbá teszi a kérdést, így a politikai döntést is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.