Simor magyarázza az alapkamatot - miért maradt?
Simor: a monetáris tanács túlnyomó többsége a kamat tartása mellett
A monetáris tanács változatlanul hagyta az alapkamatot, a másik javaslat 50 bázispontos kamatcsökkentés volt, a túlnyomó többség a kamat tartása mellett döntött - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfői tájékoztatón Budapesten.
2009.06.22 18:10MTIAz alapkamat csökkentésére a kockázati megítélés javulásának fennmaradása esetén kerülhet sor - rögzítette a jegybank elnöke.
Simor András kifejtette: két egymásnak ellentmondó tény hat az inflációra, az egyik a meggyengült kereslet, a másik a forint gyengülő árfolyama. Hozzátette: pillanatnyilag úgy látja a jegybank, hogy az országban a keresleti korlát erősebb mint az inflációs nyomás. Rövid távon a várható adóemelés erősíti ugyan az inflációt, az MNB által vizsgált mintegy másfél éves időhorizonton azonban a pénzromlás üteme várhatóan visszatér az inflációs cél közelébe - fűzött hozzá magyarázatot Simor.
A jegybank elnöke rámutatott arra: az utóbbi hónapokban az volt a jellemző, hogy a globális recesszió erősítette az infláció csökkenését, ehhez még belső tényezők is járultak, úgy mint a foglalkoztatás romlása, a munkanélküliség emelkedése, a fogyasztás csökkenése, a banki hitelezés mérséklődése és részben az, hogy a megtakarítások valamelyest emelkedtek és csökkent a folyó mérleg hiánya. A visszafogott belső kereslet mellett az inflációs cél közelében tartotta a pénzromlás ütemét az is, hogy gyengült a forint árfolyama. Az utóbbi hónapban ugyan meghaladta a várakozásokat a májusi inflációs index, de erre elsősorban a feldolgozatlan élelmiszerek ára hatott, ennek a hatása a maginflációban sem jelentkezett. A jegybank elnöke szerint a monetáris tanács úgy látta, hogy a magyar kockázati megítélés javulásának fennmaradása ad majd lehetőséget az alapkamat mérséklésére.
"Az MNB elnökét hat évre nevezik ki, én tehát végzem a dolgomat" - felelte az esetleges lemondására vonatkozó kérdésre Simor András. Kérdésekre válaszolva kifejtette: "nem lehet az MNB elnökét úgy támadni, hogy az ne jelentené egyben a független Magyar Nemzeti Bank elleni támadást is".
Az MTI azon kérdésére, hogy milyen álláspontot képvisel az MNB a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elnökének lemondása kapcsán, aláhúzta: az MNB egyik feladata a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése, így a jegybank együtt fog működni a pénzügyi felügyelet mindenkori vezetőjével. Folytak tárgyalások, illetve lesznek megbeszélések azzal kapcsolatban, hogyan kell a pénzügyi felügyeletnek megváltoznia a jövőben. Hangsúlyozta: a jövőben sokkal inkább az előretekintő, rendszerkockázatokat megelőző figyelésnek kell megvalósulnia, előtérbe kerülnie, mint a múltbeli történések figyelésének.
Ugyancsak kérdésre válaszolva kifejtette: az, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezetek, így az IMF elfogadták a GDP-arányos államháztartási hiánycél 3,9 százalékra emelését egyrészt arra vezethető vissza, hogy a magyarországi gazdasági visszaesés felgyorsult, másrészt arra, hogy a nemzetközi szervezetek méltányolták azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány hosszabb távra szólóan tett, köztük a nyugdíjrendszer megváltoztatására irányuló tervezett lépéseket.
Az elmúlt hónapokban jelentős mozgásokat lehetett megfigyelni a régió megítélésében, főleg a Baltikumban jelentkező problémák kapcsán - reagált egy felvetésre az elnök. Az MNB úgy látja, mintha Magyarország relatív pozíciója erősödött volna, azok az országok kerültek reflektorfénybe, amelyek fix árfolyamrendszerrel rendelkeznek - tette hozzá. Magyarországnak - mint köztudott - szabadon lebegő árfolyamrendszere van, ami ebben az esetben "segítségünkre van". Ez az árfolyamrendszer segít elkerülni azokat a kockázati sokkokat, amelyek érnék az országot - elemezte a jegybankelnök.
Simor András szerint a jövőt illetően nagyon következetes monetáris és gazdaságpolitika az, ami lépésről lépésre segíthet csökkenteni Magyarország kockázati felárát és javítani kockázati megítélését.
"Amikor az a kép alakul ki a piacban, hogy Magyarország a piacról finanszírozza államadósságát, akkor lehet napirendre tűzni a külföldi kötvénypiacra való kilépést, de ennek időzítése az Államadósság Kezelő Központ feladata" - rögzítette az MNB elnöke, aki úgy látja, hogy "pillanatnyilag ez a kép még nem alakult ki".
Simor András egy másik kérdésre ismét megerősítette, hogy eladja ciprusi cégét, hozzátéve azonban, hogy a folyamat időt igényel, az abból származó jövedelmet hazahozza és a befolyó pénz után a hazahozatalkor érvényes adózási szabályok szerint fog adózni.
Kapcsolódó írások:
- A Fidesz szerint alapkamatot kellett volna csökkenteni
- Fidesz: a többi "offshore-lovagnak" is távoznia kellene
- Tóbiás József: Simor Andrásnak le kellene mondani
- Simor: az idén még mély recesszió lesz Magyarországon
- Simor cáfolja a vádakat: vagyonát nem menekítette külföldre
- Fidesz: a miniszterelnöknek és a jegybankelnöknek távoznia kell!
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:34 Az EU egy vagyont biztosít az európai és ukrán védelmi ipar fellendítésére
- 18:31 Sikeresen visszatért a Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomásról
- 16:27 A Sztálingrád elnevezést kapta Volgográd repülőtere
- 14:18 Több százezer ember maradt áram nélkül súlyos viharok nyomán az USA-ban
- 12:17 Többen meghaltak egy étteremben keletkezett tűzben Északkelet-Kínában
- 10:15 Kanadai miniszterelnök: Kanada soha nem lesz az 51. amerikai állam
- 8:14 Eurostat: csökkent tavaly a közúti balesetben elhunytak száma az EU-ban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06