Értelmét vesztette az eljárás
A Wiesenthal Központ bírálja Demjanjuk szabadon bocsátását
A jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ pénteken tiltakozásának adott hangot amiatt, hogy egy német bíróság szabadon bocsátotta a 91 éves John Demjanjukot röviddel azután, hogy öt évi börtönre ítélte, amiért zsidó foglyok meggyilkolásában segédkezett a II. világháborúban.
2011.05.13 15:35MTI"Demjanjuk szabadon bocsátása sajnálatos és az áldozatok megsértését jelenti" - mondta a francia hírügynökségnek Efraim Zuroff, a náci háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó intézet vezetője. "Demjanjuk kiadatásának és bíróság elé állításának egész eljárása értelmét veszti, ha mindez ide vezet" - vélekedett.
Az ítélet ellen fellebbező vádlottat a bíróság azzal az indokkal helyezte szabadlábra, hogy Demjanjuk két évet töltött vizsgálati fogságban, s előrehaladott életkora, illetve hontalan státusa miatt nem áll fenn a szökés veszélye.
A vádlottat előzőleg bűnösnek találták abban, hogy 1943 márciusa és szeptembere között a sobibóri (Lengyelország) náci haláltábor őreként legkevesebb 27 900 zsidó fogoly megölésében segédkezett. John Demjanjuk mindvégig tagadta bűnösségét, és ügyvédei jelezték, hogy az ítélet ellen fellebbeznek.
A hontalan Demjanjukot az egészségi állapota körül forgó, hosszas kiadatási eljárás után 2009-ben utasította ki az Egyesült Államok, ahol az 1950-es évek óta élt.
A csütörtöki döntés után a Simon Wiesenthal Központ először üdvözölte, hogy a Demjanjuk bűnösségét kimondó ítélet "egyértelmű üzenetet közvetít, amely szerint a holokauszt bűncselekményeinek tetteseit ma is, évtizedek elteltével is felelősségre lehet vonni". "Az áldozatok által régóta várt" győzelemként fogadta a bírósági határozatot a holokauszt kutatásával és oktatásával foglalkozó jeruzsálemi Jad Vasem emlékközpont is.
Egy korábbi kiadatás után 1986-ban Izraelben egyszer már elítélték Demjanjukot, mivel őt tartották a kegyetlenségéről hírhedt treblinkai "Rettegett Ivánnak". Halálra ítélték, végül azonban az izraeli legfelsőbb bíróság 1988-ban a személyazonosságával kapcsolatos súlyos kétségek miatt felmentette őt. Ezután visszatérhetett az Egyesült Államokba.
Pere a náci bűnök ügyében indított egyik utolsó eljárás lehet, a 97 éves Képíró Sándor ügyével együtt, amely nemrég vette kezdetét Budapesten.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
- 20:14 Többen megsérültek egy észak-kínai lakónegyedben történt robbanásban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06