Miért öregszenek gyorsabban a dohányosok?
Mélyebb ráncok bukkannak fel, ha cigizel
A dohányzás egészségkárosító hatása mellett arról is hírhedt, hogy a füstölgők esetében jóval hamarabb és jóval mélyebb ráncok bukkannak fel, mint azoknál, akik nem dohányoznak.
2010.12.22 08:00WEBbetegA dohányzás alapvetően felgyorsítja az amúgy is kérlelhetetlen öregedési folyamatot.
Az öregedés – cigarettázás hatására való – felgyorsulása a szervezetben fellelhető úgynevezett WRN-protein hiánya miatt tapasztalható – derítette ki az az amerikai kutatócsoport, amely Toro Nyunoya vezetésével az öregedési folyamatokat elemezte.
Az anyag hiányáért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé.
Az Iowai Egyetem tudósai megállapították, hogy a szervezetünkben található örökítőanyag hibáinak javításáért felelős WRN-protein a dohányosok esetében ugyanúgy csökkent mennyiségben található meg, mint az örökletesnek számító Werner-szindrómában szenvedőknél.
Az utóbbiban érintettek - egy gén mutációja miatt - a pubertáskort elérve hirtelen nagyon látványosan kezdenek öregedni, s várható élettartamuk az esetek többségében nem éri el a 40-50 évet.
A korai halál bekövetkeztének oka mindenekelőtt daganatos jellegű, vagy a szív- és érrendszert sújtó betegség.
Nyunoya és kollégái - ahogy arról az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine című orvosi szaklap is tudósít - azután tették bejelentésüket, hogy több évig dohányzók, tüdőtágulatban szenvedők, valamint egészséges nemdohányzók tüdejének kötőszöveteit (úgynevezett fibroblastjait) hasonlították össze.
A dohányzók adatainak elemzésekor megállapították, hogy a fibroblastok nem csak kevés mennyiségben vannak jelen, hanem ez a csökkent mennyiségű kötőszövet az osztódás és növekedés képességét is elvesztette.
Ez utóbbi pedig az öregedés egyik legbiztosabb jele. Amikor a füstmentes résztvevők fibroblastjait laboratóriumi körülmények között dohányfüstnek tették ki, azonnal beszüntették a WRN-protein termelését, pedig pontosan a protein képződése járul hozzá ahhoz, hogy a fibroblastok önjavításra és osztódásra képesek maradjanak.
Az iowai kutatócsoport tovább folytatja kísérleteit a WRN-proteinnel kapcsolatban annak reményében, hogy a tapasztalatok számos, a dohányzás következtében kialakuló számos légúti megbetegedés gyógyítása során segítenek.
A protein pontosabb hatásának mechanizmusa által több, a tüdőt érintő megbetegedés válhat megelőzhetővé vagy gyógyíthatóvá, egy dolgon viszont már biztosan nem változtathatunk: a női (vagy férfi) bőrön időközben kialakult és elmélyült ráncokat nem tüntethetjük el!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:37 A hét elején még sok napsütés várható, majd visszatér a borult, párás, ködös idő
- 20:54 Járattörlések várhatók hétfőn a brüsszeli repülőtéren
- 18:53 Rómában és Milánóban tüntetők csaptak össze rendőrökkel
- 17:16 Hatalmas földrengés Mexikó partjainál
- 16:51 Az arab férfiak a muszlim felsőbbrendűséget akarták hirdetni a szilveszteri csoportos zaklatással
- 14:44 Hatan meghaltak egy étteremben történt robbanásban Csehországban
- 14:07 A műtüdővel kezelt beteg gyermek közül kettőt jó eséllyel levehetnek a készülékről
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06