Jöhet a betegségterjesztő szúnyog vizsgálata
Elkészült a malária térkép
A malária földrajzi elterjedtségét bemutató térkép elkészítése után a betegséget terjesztő szúnyogok alapos vizsgálata a legsürgetőbb feladat a malária ellen vívott harcban - hangsúlyozzák a szakemberek két külön tanulmányban.
2010.08.04 16:49MTITavaly mintegy hárommilliárd embert, vagyis a Föld össznépességének közel kétötödét veszélyeztette a maláriával való megfertőződés.
Ezért a szakemberek egy csoportja elkészítette a Plasmodium vivax, a betegséget okozó leggyakoribb parazita egysejtű földrajzi elterjedtségének térképét, amelynek elkészítéséhez maláriás megbetegedésekről szóló jelentéseket és éghajlati (hőmérséklet, szárazság) adatokat használtak fel. "Becsléseink szerint a 2009-ben világszerte mintegy 2,85 milliárd embert veszélyeztetett a malária.
Többségük (91 százalék) Ázsia középső és délkeleti részeire összpontosult" - mondta Simon Hay, az Oxfordi Egyetem zoológusa, a tanulmány társszerzője. Afrikában ugyanakkor alacsony a P. vivax okozta fertőzések száma, mivel az őshonos afrikaiak legtöbbjének egy különleges génállomány nyújt védelmet a maláriával szemben.
A kontinensre érkező utazókat azonban semmi nem védi a betegségtől, így a paraziták átadása komoly veszélyt jelent számukra - figyelmeztetnek a szakemberek, akik a maláriaatlaszt a PLoS Neglected Tropical Diseases című szaklap legújabb számában tették közzé. 2008-ban világszerte 247 millió maláriás megbetegedés volt szerte a világon, közülük nagyjából egymillió halálos kimenetelű volt, legfőképpen a gyerekek körében.
Ahhoz, hogy ellenőrizhetővé tegyük a P. vivax-ot, pontosan tudnunk kell, hogy hova fészkelte be magát és hol érzi magát a legjobban - írta Carlos Guerra, az Oxfordi Egyetem munkatársa, a malária térkép egyik készítője. Hay szerint az Anopheles szúnyognem nőstényei által terjesztett kórokozó rendkívül érzékeny a környezeti tényezőkre.
"Az alacsony hőmérséklet késlelteti a parazita kifejlődését a szúnyogban, és ha a gazdatest élettartama rövidebb, mint a kórokozóé, akkor az átadás lehetetlenné válik" - mondta.
"A szárazság főleg a szúnyogokat érinti rosszul, mert aszály idején megnő a pusztulási arányuk, valamint a megfelelő költőhelyekhez (vízlelőhelyekhez) való hozzáférés is korlátozódik" - tette hozzá.
Szakemberek egy másik tanulmánya szerint a betegségterjesztő szúnyogok megfékezésére tett kísérletek, úgy mint a rovarirtó szerrel kezelt hálók és spray-k, nem voltak alkalmasak a Plasmodium falciparum nevű parazita terjedésének megfékezésére, amely elsősorban Afrika és a Csendes-óceán területén jelent veszélyt.
Ez a kórokozó még a P. vivax-nál is veszélyesebb, mivel az általa fertőzöttek esetében van a legtöbb komplikáció és haláleset.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06