Évente 1,2 millió ember füstöl el

Kopog a koporsószög: azonosítottak két rákkeltő anyagot a dohányfüstben

Nemzetközi kutatócsoport azonosított két anyagot a dohányfüstben, melyek közvetlenül tüdőrákot okoznak. A megállapítás segíthet annak előrejelzésében, hogy a dohányzók közül kinél fejlődik ki a betegség.

2009.04.20 09:42MTI

A kutatók a tüdőrák kétszeres kockázatát találták azoknál az embereknél, akik vizeletében nagy koncentrációban volt jelen a nikotin egyik mellékterméke, az NNAL-ként jelzett vegyületet, azokhoz képest, akik vizeletében kis koncentrációban találták meg az NNAL-t.

Azoknak a dohányosoknak, akiknél az NNAL mellett a nikotin egy másik bomlásterméke, a kotinin is nagy mennyiségben jelen volt, nyolcszorosnál is nagyobb volt a tüdőrák kockázata azokhoz képest, akiknél mindkét vegyületből kisebb koncentrációt mértek. A dohányosok közül átlagosan minden tizedik kap tüdőrákot. Állatkísérletekben igazolták már, hogy az NNAL nagyobb koncentrációja együtt járt az állatok nagyobb arányú tüdőrákjával, humán eredmények azonban nincsenek még erre vonatkozóan.

A Minnesota Egyetem kutatói Jian-Min Yuan vezetésével két nagy kínai tanulmányból származó adatokat elemeztek, összesen 50 ezer résztvevővel, akik életkora 45 és 74 év között volt. A vizsgálat alanyait kikérdezték dohányzási, étkezési és más, életviteli szokásaikról, ezen kívül vér- és vizeletmintát vettek tőlük. Az első felmérés után tíz év telt el a követéses tesztben, ekkor kiválasztottak 246 dohányost, akiknél kifejlődött tüdőrák és 245-öt, akiknél nem.

Mindkét csoportot további alcsoportokra osztották annak alapján, hogy vizeletükben mekkora mennyiségben volt jelen a két rákkeltő vegyület. Az eredmények alapján Yuan és munkatársai úgy vélik, az NNAL és a kotinin szintje a vizeletben jelzi, mekkora kockázata van a tüdőrák kialakulására az egyénnek, ezért erre alapozva szűrési módszert is kifejleszthetnek a jövőben.

A tanulmányt az Amerikai Rákkutató Társaság Denverben tartott találkozóján ismertették a kutatók. Tüdőrákban világszerte évente 1,2 millió ember hal meg, ez a leggyakoribb, halállal végződő ráktípus.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.