Egyenlőség
Angliában kitiltják a transznemű nőket a női futballból
Az FA döntése nemcsak sportpolitikai mérföldkő, hanem újabb fejezete egy globális vitának, amely még sokáig napirenden marad.
2025.05.02 20:08ma.hu2025. június 1-jétől Angliában nem léphetnek pályára transznemű nők női futballmérkőzéseken – jelentette be a labdarúgás országos irányító szervezete, az FA (Football Association). A döntést az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságának áprilisi határozata alapozta meg, amely szerint a „nő” jogi értelemben a biológiai nemet jelöli, nem pedig a nemi identitást.
Az FA közleménye szerint a szabályozás célja az egyenlő versenyfeltételek biztosítása a női sportban, miközben tudomásul veszik, hogy a döntés érzékeny társadalmi kérdéseket érint.
A Legfelsőbb Bíróság döntése a For Women Scotland nevű kampánycsoport keresetére született, amely egy skót törvényt támadott meg. Az említett törvény célja az volt, hogy növelje a nők arányát az állami testületekben, ám ebbe transznemű nőket is beleszámoltak, akik hivatalosan nőként vannak elismerve. A bíróság végül kimondta, hogy ezek a kvóták csak biológiai nők esetében alkalmazhatók.
Az FA szerint jelenleg kevesebb mint 30 transznemű nő szerepel az amatőr játékosok nyilvántartásában, és egyikük sem játszik hivatásos szinten az Egyesült Királyságban. A skót labdarúgó-szövetség is hasonló szabályozást vezet be.
A mostani tiltás alig egy hónappal azután lépett életbe, hogy az FA még engedélyezte a transznemű nők szereplését, amennyiben legalább 12 hónapon keresztül a tesztoszteronszintjük nem haladta meg az 5 nmol/l értéket.
A transznemű sportolók szereplése világszerte vitákat gerjeszt. A 2024-es párizsi olimpián két aranyérmes ökölvívó – az algériai Imane Khelif és a tajvani Lin Yu-ting – esetében is felmerültek kérdések a nemi besorolásról. Az esetek nemcsak sportberkeken belül kavartak vihart, hanem politikai nyilatkozatokat is eredményeztek: többek között Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök is megszólalt az ügyben, Donald Trump volt amerikai elnök pedig tavaly ősszel szintén bírálta a transznemű sportolók női kategóriában való indulását.
A nemi identitás és a biológiai nem szerepe egyre inkább a sporton túli társadalmi és politikai viták tárgyává válik. Míg az inkluzivitás hívei az egyéni identitás jogait hangsúlyozzák, a kritikusok a fizikai különbségek miatt aggódnak, amelyek szerintük tisztességtelen előnyt jelenthetnek a női versenyzőkkel szemben.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06