Autista lehet a gyermek, ha az anya dohányzik
A kisbaba életébe is kerülhet
Dohányozni terhesség alatt több mint felelőtlenség - az autizmus esélye pedig sokkal nagyobb egy olyan kismama gyermekénél, aki rágyújtott a várandósság idején.
2012.04.29 08:55ma.huValószínűleg senki számára sem újdonság, hogy a dohányzás igen súlyos károkat okozhat egy terhes nő esetében - azok a kismamák azonban, akik a babavárás idején is rágyújtanak, autista gyermek világrajöttét kockáztatják.
"Régóta ismert, hogy az autizmus egy gyűjtőfogalom. Több különböző betegség sorolható ide, amely hátrányosan befolyásolja a szociális és kommunikációs készségeket"- mondta el Amy Kalkbrenner tanulmányvezető a Wisconsin-Milwaukee egyetemről.
"Azt tapasztaljuk ugyanakkor, hogy bizonyos betegségekre az autizmuson belül sokkal nagyobb befolyással vannak tényezők, mint például az, ha a terhes anya dohányzik."

A professzor és kollégái egy, 11 amerikai államot alapul vevő vizsgálatban hasonlították össze több százezer gyermek születési anyakönyvi kivonatát, akinek az anyja dohányzott, az autizmussal diagnosztizált gyerekek adatbázisával.
Kiderült, hogy a már 8 éves kora előtt autizmussal diagnosztizált gyermekek 13 százalékának édesanyja dohányzott a terhesség alatt. Ezeknek a gyermekeknek az esélye a súlyosabb fokú autizmusra és az ún. Asperger-szindrómára is nagyobb volt.
Kalkbrenner professzor ugyanakkor hozzátette: nem lehet leszögezni, hogy a dohányzás kockázati tényező az autizmus esetében, de kétségtelenül látni összefüggést a cigarettázás és az autizmus bizonyos fajtái között.
A terhesség alatti dohányzás egyéb rizikói jól ismertek. Minden alkalommal, amikor egy várandós nő rágyújt, korlátozza az oxigén átjutását a placentán, amely létfontosságú a baba egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez. A káros szokás növeli a vetélés, a halva születés és a koraszülés kockázatát.
Az érintett kisbabákat kétszer akkora eséllyel éri bölcsőhalál, nagyobb esetükben az asztma és a fülgyulladás veszélye is.
Az autizmus igen összetett betegség - kialakulásában a genetika, a környezet szintén szerepet játszik. Még egyetlen tanulmány sem tudta felsorolni valamennyi okozóját.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06