Traditional and wild
A dohányzásról való leszokásban is segítenek az útifű fajok
Lássuk, mit érdemes tudni az útifüvekről!
2012.02.17 07:29Traditional and Wild ProgramAz útifű (más néven: plantago) fajok az egész világon megtalálhatók. Nálunk is igen gyakoriak, réteken, legelőkön, füves helyeken, parlagterületeken, valamint utakon, árkokban találkozhatunk velük.
Az útifüveknek nagyjából 200 fajuk van, legismertebb képviselőjük a lándzsás útifű. Népies nevei: kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, forrásfű, farkasnyelv, szerelemlapu, gyíkfű, útilapu. A Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi karán működő Gyógy-és Aromanövények Tanszék kutatói a Traditional and Wild program (http://traditionalandwild.eu/hu/) keretében többek között az egyes gyógynövényekkel kapcsolatos tradicionális tudást, valamint az egyes növények hatóanyag-tartalmát vizsgálják.
Kutatásaik tükrében lássuk, mit érdemes tudni az útifüvekről!
Mire használták elődeink?
A népi gyógyászatban külsőleg bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használták. Mivel a levelekben lévő csersav megkeményíti a bőrt, régen az emberek a csizmájukba leveleket tettek mielőtt hosszabb útra indultak, hogy ne sebesedjen ki a lábuk.
Gyűjtés, feldolgozás, tárolás
Az útifüveket leggyakrabban a vadon termő területeken szedik. Májustól szeptember elejéig gyűjthetjük, és a növény ép, egészséges tőleveleit kell felhasználni. Fontos, hogy szennyezett területeken, így például utak mentén ne szedjük.
A begyűjtött leveleket vékony rétegben kiterítve, jól szellőző helyen, többszöri forgatással kell megszárítani. A frissen vágott levél nyomásra, törésre érzékeny, könnyen barnul.
Gyógynövény, de mire jó?
Fő hatóanyaga az úgynevezett aukubin glikozid, emellett többek között nyálkaanyagot, C-vitamint, cserzőanyagot, citromsavat és enzimeket tartalmaz.
A lándzsás útifű kiváló baktériumölő, gyulladáscsökkentő. Az útifűfajok levelének présnedve vagy a hideg vízzel készült kivonata egyes kórokozó baktériumok fejlődését gátolja.
Sebgyógyító, ezért összezúzott levelének kipréselt nedve hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén.
A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását. Teája és a belőle készült szirupok nyugtatóan hatnak szájüreggyulladás, köhögés és rekedtség ellen. Köhögés elleni gyógycukorka alapanyaga. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák, belőle készül a kellemes ízű Plantago szirup.
A mag csekély mértékű duzzadóképessége miatt néha hashajtó szerként is használatos. Kúpok alapanyagként használják, aranyeres bántalmak ellen.
Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleg történő alkalmazása, nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!
Hogyan készítsük el?
2 teáskanál (kb. 3 gramm) drogból 1,5 dl vízzel forrázatot készítünk. 10 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Napi adagja 3-6 gramm.
Mire jó még az útifű?
Salátának, főzeléknek, vegetáriánus ételek készítéséhez használható. Palacsintatésztában kisütve, más növényekkel keverve levesbe, salátába ajánlható.
Sok dohányos vallja, hogy az útifű teája segít a dohányzásról való leszokásában.
Háttérinformáció:
Az adatok, információk forrása a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi karának Gyógy- és Aromanövények Tanszéke. Az adatokat a tanszék munkatársai tudományos igényességgel állították össze. Az információk begyűjtését és a háttérkutatásokat a Traditional and wild projekt támogatta. A projekt az Central Europe Programban az Európai Unió és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg.
Facebook >>>
Kapcsolódó írások:
- A kamilla igazi oldala
- Mire jó, ha fehér a mályva?
- Gezemicét lánytól a mamáig
- Szívbetegeknek teaként, ínyenceknek likőrbe vagy lekvárnak
- Köhögéscsillapító tea, méz és palacsinta: mire is jó az akácvirág?
- "A gyógynövény a lábunk előtt hever, csak le kellene hajolnunk érte!"
- Boszorka ellen boróka: mi mindenre jó még?
- Áztatva, nem főzve! - Így fogyasszuk a csipkehúst
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:53 A Guns n' Roses jövőre újra eljön Budapestre
- 20:03 Katy Perry jövő ősszel Budapesten ad koncertet
- 18:01 Vádat emeltek egy férfi ellen, aki a jégkármérséklő rendszer ellen hergelt
- 16:51 Eltűnik a Szaturnusz gyűrűrendszere 2025-ben
- 14:04 Katasztrofális számok: Égetik a pénzt a magyar webshopok
- 12:34 Vádat emeltek 47 ember ellen, akik két budapesti kórházat károsítottak meg közel 600 millió forinttal
- 10:32 Tucatnyi cirkuszi oroszlánt mentett ki egy holland állatvédő szervezet egy franciaországi cirkuszból
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06