Traditional and wild
Gezemicét lánytól a mamáig
A népgyógyászatban világszerte alkalmazzák fájdalmas menstruáció, valamint erős havi vérzés esetén, illetve a rendszertelen menzesz stabilizálására, de a klimax idejére is ajánlják.
2011.11.28 16:20Traditional and Wild ProgramA pásztortáska vagy gezemice az egész világon elterjedt gyógynövény, fehér apró virágait áprilisban és májusban hozza. Szárított virágos hajtását évszázadok óta használja mind az európai, mind az ázsiai, mind pedig a kínai népgyógyászat. Kínában élelmezési céllal ma is termesztett növény, különféle kínai ételek alkotója, amelyet a növény magas tápértéke igazol. Magja, egész hajtása és még a gyökere is ehető.
A pásztortáska, mint gyógynövény
Vérzéscsillapító, adsztingenrs (összehúzó) hatású. Tinktúráját orrvérzés esetén alkalmazzák, vérző aranyér esetén pedig ülőfürdőt készítenek belőle. Teája az emésztőrendszer vérzései esetén is hatékony vérzéscsillapító. A népgyógyászatban világszerte alkalmazzák fájdalmas menstruáció, valamint erős havi vérzés esetén, illetve a rendszertelen menzesz stabilizálására. Fogyasztását a klimax idejére is ajánlják. Vérnyomáscsökkentő, illetve vérnyomást normalizáló hatása is ismert. Vizelethajtó hatását magas káliumtartalma teszi lehetővé.
A fent említett gyógyhatásait egyelőre csak népgyógyászati ismeretek támasztják alá. A nepáli népgyógyászatban hányás ellen is felhasználják. Drogját homeopátiás szerek előállítására is felhasználják. Várandós anyák ne fogyasszák.
Honnan gyűjtsük, és hogyan fogyasszuk?
A pásztortáskából napi maximum 15 grammot ajánlott fogyasztani, és figyeljünk oda, hogy mindig nagyon tiszta környezetben gyűjtsük. Autóút mellett semmiképpen ne szedjük, mert a hajtásai begyűjtik a nehézfémeket.
Teakészítéshez 5 grammot forrázzunk le, majd 10-15 percig hagyjuk állni. Szűrés után fogyasztható. Túladagolása, illetve toxicitása még kevéssé kutatott, ezért alkalmazásánál nem árt az óvatosság.
A pásztortáska különlegességei
Magjai magas páratartalomnál viszkózus anyagokat bocsátanak ki, amihez a szúnyogok és más rovarok, valamint azok lárvái odaragadnak és végül elpusztulnak.
Háttérinformáció:
Az adatok, információk forrása a Corvinus Egyetem Kertészettudományi karának Gyógy- és Aromanövények Tanszéke. Az adatokat tudományos igényességgel állították össze a tanszék munkatársai.
Az információk begyűjtését és a háttérkutatásokat a Central Europe program keretében, az ERDF társfinanszírozásával folyó Traditional and Wild projekt biztosítja.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:08 NAV: az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
- 12:06 Mini-Dubaj - A fejlesztő megvásárolta az érintett területet
- 10:04 Uniós szóvivő: az EU aggodalmát fejezi ki, hogy az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből
- 8:03 Robbanásban meghalt egy ember a barcelonai kikötőben
- 7:34 Ha ezt teszed egy szakítás után, a tudomány szerint lehet, hogy pszichopata vagy
- 6:10 Az uniós külügyi szolgálat elítélte, hogy halálbüntetést hajtottak végre Kuvaitban
- 23:37 Pokoli tűz a síparadicsomban - rengeteg sérült és halottak Törökországban - videó
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06