Magyarság

RMDSZ: ez Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester felfüggesztésének célja

A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarják megbontani.

2025.07.01 14:12MTI

Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester felfüggesztésével és a hivatali teendőitől való újabb 60 napos eltiltással a román hatalom és igazságszolgáltatás a közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani - írták pénteki közleményükben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Maros megyei és marosvásárhelyi vezetői.

A közleményt Csibi Attila-Zoltán, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Novák Levente megyei ügyvezető elnök és Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke írta alá. Ebben úgy értékelik: a hatósági felügyelet újabb 60 napra való meghosszabbítása a korrupcióval gyanúsított Soós Zoltán ügyében "nem egyszerű közigazgatási döntés, hanem egy mélyebb, politikai jelentéstartalommal bíró lépés, amelynek célja nem csupán egy ember, hanem egy közösségi modell meggyengítése".

"Ezért nyilvánosan és felelősséggel kijelentjük: ez az ügy nem egy emberről szól - hanem rólunk, mindannyiunkról" - írták az RMDSZ helyi vezetői.

Emlékeztettek, hogy Soós Zoltánt kétszer választotta polgármesterré az erdélyi város közössége, magyarok és románok egyaránt. Ezér amikor felfüggesztik a hivatali munkavégzéstől, "nemcsak egy polgármestert hallgattatnak el, hanem egy közösségi bizalmat próbálnak megrendíteni" - tették hozzá.

"Látjuk és értjük, hogy a döntés nem egy véletlenszerű jogi eljárás eredménye, hanem egy olyan politikai forgatókönyv része, amely a közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani" - szögezik le.

Az RMDSZ-es vezetők kettős mérce alkalmazásával vádolják a román hatalmat és igazságszolgáltatást, és emlékeztetnek Dorin Florea korábbi román nemzetiségű polgármester húsz évig tartó vezetésére, amikor "a jog nem volt korlát, csak eszköz".

Rámutatnak: míg akkor "nyilvánvaló visszaélések, átláthatatlan közpénzhasználat, politikai kisajátítás" uralta a várost, a hatalom és az igazságszolgáltatás hallgatott. "Most, amikor a város fejlődik, amikor átláthatóan működik, amikor magyar és román közösen épít, minden lépés gyanússá válik. Ez nem a jogállam működése - ez politikai félelem és nyomásgyakorlás" - húzták alá. Az aláírók szerint a hatalom célja az előrehozott választások előidézése, mesterséges káosz keltése, gyengítés, amit a közösségi akarat megbontásával, a demokratikus legitimitás aláásásával akar elérni. "Mi erre csak egyféleképp válaszolhatunk: összezárással és kiállással" - hangsúlyozták.

Emlékeztettek az 1990-es "fekete márciusra", amikor "hasonló logika érvényesült", és kijelentik: nem engednek a megosztásnak, nem akarnak visszatérni oda, ahol magyar és román nemzetiségű embereket egymás ellen lehetett uszítani.

A város román közösségét is megszólítják és rámutatnak: "ez nem magyar ügy, ez vásárhelyi ügy". "Aki ma hallgat, amikor egy polgármestert igazságtalanul próbálnak félreállítani, holnap a saját közösségét láthatja soron" - közölték.

"Marosvásárhely nem kér több kettős mércét. Nem kér régi reflexeket. Nem kér félelmet" - fogalmaztak.

A Maros megyei törvényszék csütörtökön elutasította a korrupcióval vádolt Soós Zoltán fellebbezését, így érvényben marad a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) döntése, amely újabb 60 napra eltiltotta hivatali teendőinek gyakorlásától.

A DNA tavaly decemberben indított vizsgálatot Soós Zoltán ellen korrupció gyanújával. Az ügyészek szerint a polgármester 2021-2024 között 1 009 764 lej (83,4 millió forint) értékben fogadott el műtárgyakat egy üzletembertől cserében azért, hogy a városháza közbeszerzési szerződéseket kössön az illető cégével, és időben fizessen. A DNA szerint az ügyben gyanúsítottként szereplő üzletember cégével a városháza közterületek és a csatornarendszer karbantartására, illetve infrastrukturális beruházások kivitelezésére kötött szerződést.

A DNA szerint 2022. november 25-én Soós Zoltán egy általa ellenőrzött egyesületen keresztül további 30 ezer lej értékű, szponzori szerződés formájában kifizetett vesztegetést fogadott el az üzletember egyik vállalkozásától, annak ellentételezéseként, hogy a polgármesteri hivatal kilenc alkalommal együttesen 275 355 lej értékű beszerzési szerződést kötött az illető céggel.

A DNA marosvásárhelyi kirendeltsége áprilisban bejelentette, hogy Soós Zoltán ügyében kiterjesztették a bűnvádi eljárást, és a vesztegetés elfogadásának gyanúja mellett nem a nyilvánosságnak szánt információk felhasználásával és erre való felbujtással is gyanúsítják.

Soós Zoltán 2020 óta Marosvásárhely polgármestere, tavaly választották újra. Mindkét alkalommal függetlenként, a magyar politikai szervezetek támogatásával nyert választást a szinte fele-fele arányban románok és magyarok által lakott erdélyi városban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.