Változnak a büntetőeljárások szabályai
Az MSZP koncepciós perektől fél
Az MSZP szerint alkotmányellenes és koncepciós büntetőeljárások alapjait rakja le az alkotmányügyi bizottság kedden benyújtott javaslata.
2011.06.14 16:35MTIBárándy Gergely országgyűlési képviselő újságíróknak elmondta: a bizottság indítványa átfogóan módosítaná a büntetőeljárás és a polgári perrendtartás szabályait.
Kifogásolta, hogy a módosítás annak a Központi Nyomozó Főügyészségnek adna további jogköröket, amelyet - mint fogalmazott - "gyakorló jogászok, köztük maguk az ügyészek, stílusuk és módszereik miatt ávónak neveznek".
A szocialista politikus kifejtette: a javaslat alapján a kiemelt ügyekben 72 óráról 120 órára növekedne az őrizetbe vétel lehetséges időtartama, és a vádlott az első 48 órában nem találkozhatna a védőjével, így ha ebben az időszakban hallgatják ki, ügyvédje nem lehet jelen a kihallgatáson.
Bárándy Gergely azt mondta: ez a rendelkezés a hatályos alkotmánnyal és a január elsején hatályba lépő alaptörvénnyel is ellentétes, mivel azok egyaránt kimondják, hogy a büntetőeljárás alá vont személyeket az eljárás minden szakaszában megilleti a védelemhez való jog.
A szocialista politikus szerint a bizottság ülésén a fideszes igazságügyi államtitkár is annak az aggodalmának adott hangot, hogy az indítványnak ez a rendelkezése alkotmányellenes.
"Miért is nem lehet jelen a védő az első 48 órában? Mit szeretnének csinálni vajon a Központi Nyomozó Főügyészségen az ott fogvatartott gyanúsítottakkal, amit a védő nem láthat és hallhat?" - tette fel a kérdést.
Aggályosnak nevezte azt is, hogy az indítvány a vádelhalasztás lehetőségét súlyosabb bűncselekményekre is kiterjesztené, ami szavai szerint "nem éppen törvényes" vádalkukra adna lehetőséget.
Bárándy Gergely szerint elfogadhatatlan továbbá, hogy az ügyészség jogosítványait bővítő javaslatot - mint azt szavai szerint az alkotmányügyi bizottság ülésén Balsai István, a testület elnöke közölte - az "ügyészség dolgozta ki," mondván, hogy az ügyészségnek nincs törvénykezdeményezési joga. Kiemelte ugyanakkor, hogy a törvénymódosítás alapján az ügyészség határozhatná meg, hogy kiemelt ügyekben mely bíróságon emel vádat.
Összefoglalóan azt mondta: hasonló eljárási szabályok diktatúrákban, nem demokráciában szokásosak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06