"Esélyük sincs" a gyerekeknek

Fejlesztések elmaradása miatt tiltakozik száz somogyi polgármester

Száz somogyi polgármester tiltakozó levelét adta át Gelencsér Attila (Fidesz), a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke Bajnai Gordon gazdasági miniszternek szerdán Budapesten; a települések vezetői azt kifogásolják, hogy oktatási-nevelési intézményeik kimaradtak egy régiós fejlesztési támogatásból.

2009.02.18 17:58MTI

Mintegy száz Somogy megyei település iskolája, óvodája és bölcsődéje maradt ki Somogyban egy, a dél-dunántúli régióban lévő közoktatási intézményeknek adott támogatásból - közölte sajtótájékoztatóján Gelencsér Attila. Elmondta: megbeszélést folytatott Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterrel, és átadta a tárcavezetőnek az érintett Somogy megyei települések polgármestereinek tiltakozó levelét.

Beszámolt arról, hogy a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács 9 milliárd forintot ítélt oda tizenegy somogyi közoktatási intézménynek. Mivel a támogatásra csak integrált intézmények pályázhattak, csupán mintegy negyven iskolának, óvodának és bölcsödének jut a felújítási pénzből.

A kimaradt intézmények 2014-ig szinte semmilyen európai uniós fejlesztési forrást nem kaphatnak majd - tette hozzá Gelencsér Attila.

A megyei közgyűlési elnök elmondta: Somogy megyében - a megyeszékhelyen kívül - mintegy 18 ezer gyermek tanul alapfokú oktatási intézményekben. A kiosztott források hozzávetőlegesen 7340 gyermek tanulásának körülményeit érintik pozitívan.

"Ez azt jelenti, hogy 11 ezer tanulónak, vagyis a somogyi iskolások 60 százalékának az elkövetkezendő 6 évben esélye sem lesz felújított, korszerűsített intézménybe járni" - közölte Gelencsér Attila.

Az így kilátástalan helyzetbe kerülő iskoláknak mintegy 12 milliárd forintra lenne szükségük. Csikós Nagy Márton somogysárdi és Ádám László hetesi polgármester egyaránt úgy látja: Somogy megye aprófalvas településein komoly gondot jelent az integráció.

Ha nincs iskola, a jelenleginél is kevesebben fognak falun élni, így a falvak elsorvadhatnak, elnéptelenedhetnek - mondták. Gelencsér Attila szerint megoldás lehet például, ha a Dél-Dunántúli Regionális Operatív Programban 12 milliárd forintot a pályázati támogatásból kimaradt iskolák, óvodák, bölcsődék részére más, alacsonyabb intenzitással működő ablakokból átcsoportosítanak.

Közlése szerint egyedül a Dél-Dunántúlon kötötte a regionális tanács integrációs feltételhez az oktatás fejlesztését, pedig az eredeti cél az volt, hogy minél több iskola, óvoda és bölcsőde részesülhessen az uniós pénzekből. A koncentrált pénzelosztás nem csak a forrásokat, hanem a gyerekeket is "elszipkázza" a most nem nyertes iskoláktól; ezzel nem a kisiskolák megtartása, hanem azok gyors elsorvadása következik be - tették hozzá a tiltakozók. Gyenesei István önkormányzati miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a somogyi kisiskolák az elmúlt esztendőben jelentős támogatást kaptak, 4,8 milliárd forintra pályázhattak, és ugyanekkora összegre idén is pályázhatnak.

Gyenesei István szerint mesterségesen összekeverik az uniós támogatásokat és a kormány erre a célra létrehozott alapját. Hozzátette: a kabinet azért hozta létre ezt a 4,8 milliárd forintos külön alapot, hogy akik nem tudnak pályázni az uniós forrásokra, azoknak legyen lehetőségük a hazai források elnyerésére.

De "aki nem kér, annak nem tudnak támogatást adni" - jegyezte meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.