SZDSZ: menni kéne
Az SZDSZ kilép a koalícióból
Az SZDSZ április 30-ával kilép a koalícióból, erről vasárnap döntöttek a párt küldöttei a szabad demokraták rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön. Mások mellett Kóka János pártelnök és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter is a kilépés mellett érvelt, utóbbi ugyanakkor hangsúlyozta, téved, aki szerint a kilépés gyógyír minden bajra.
2008.04.27 17:37MTITávoznának
"Itt az idő: lépjük meg, amit meg kell lépni. (...) Azt, hogy kilépünk a kormányból! A miniszterek, államtitkárok, ügyvivők átlépték saját korlátaikat, feladtak pozíciót, rangot, befolyást, mert büszkék akarnak lenni az SZDSZ-re, mert hisznek az új kezdetben. Álljunk melléjük és csináljunk egy új SZDSZ-t!" - hangsúlyozta Kóka János beszédében.
Az SZDSZ elnöke rámutatott: nem akarnak előrehozott választásokat. A pártelnök konstruktív ellenzékiséget ígért a kormánynak és sok sikert kívánt az MSZP-nek az önálló kormányzáshoz.
Kóka János pártját egy folyamatosan melegített lábosban lévő békához hasonlította, aki nem veszi észre, hogy megfő. Ha a miniszterelnök nem mondja ki, hogy a koalíciós szerződés nem szentírás, nincs egészségügyi reform és adócsökkentés, akkor nem veszik észre, hogy egyre életveszélyesebb a politikai környezet - mondta a pártelnök. Hozzátette, hogy az utolsó pillanatban sikerült kiugraniuk a forró vízből, mert volt bátorságuk ezt megtenni.
Kóka János kiemelte: a Horn-kormány óta tudják, hogy egyszer eljön az a pillanat, amikor szakítani fognak az MSZP-vel. A Szabad Kezdeményezések Hálózatának megalakulása után húsz évvel ismét szakítaniuk kell a régivel, a rossz kompromisszumokkal, a saját újukat választhatják a hatalom, a befolyás, a pozíciók megőrzése helyett - tette hozzá.
A pártelnök kiemelte: a szakítás oka nem az, hogy Horváth Ágnest menesztették, hanem hogy a koalíció már nem működött jól. Az utolsó évben a két párt együtt talán rosszabbul teljesített, mint amire külön-külön képes lett volna. A nagy közös igyekezet ellenére nincs egészségügyi reform, nincs nyugdíjreform, nincs közteherviselési reform, nincs szociális reform - mutatott rá.
Kóka János szerint a kormány teljesítménye gyenge, a koalíció működése, minősége lassan, fokozatosan, lépésről-lépésre kopott el. Magyarország gazdasági értelemben a térség gyenge és sebezhető országa lett. Rossz a hangulat, egyre több polgár gondolja, hogy rossz irányba halad az ország - közölte a politikus.
A pártelnök ugyanakkor hozzátette: a rossz teljesítményben benne van az SZDSZ is, és persze benne van "a minden kritikát alulmúló" ellenzék is. Ha ma lennének a parlamenti választások, a Fidesz fölényesen nyerne, az ellenzéki párt azonban program nélkül készül 2010-re. Ha nem változik semmi, a Fidesz kétharmadból könnyen háromnegyed lesz - emelte ki.
A vezető ismét adócsökkentést sürgetett, amellyel szerinte az SZDSZ, az MDF és a Fidesz is egyetért, csak a kormányfő nem.
A többség távozna
Több vezető SZDSZ-es politikus is a koalícióból való kilépésre buzdította a küldötteket a párt vasárnapi budaörsi rendkívüli küldöttgyűlésén.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy komoly eredményeket értek el még akkor is, ha ezeket most visszafordítják. Felsorolásában említette, hogy csaknem húsz év után rendbe tették a társadalombiztosítást, egy évvel ezelőtt elindult a gyógyszergyártók közötti árverseny és létrejött az egészségbiztosítási felügyelet, bevezették a kórházi étkeztetés reformját, bevezették a vizit- és kórházi napidíjat.
A miniszter szerint a népszavazás igazi kára az volt, hogy elvette a szocialistáktól a "maradék bátorságot" a továbblépéshez. Hozzátette: ez így tovább nem folytatódhat, ezért azt kívánja, hogy az SZDSZ bátran menjen végig az úton, amelyen elindult.
Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke arról beszélt, hogy igennel fog szavazni a kilépésre a koalícióból, mert az MSZP-vel együtt képtelenség végrehajtani a reformokat, de azért is, mert három héttel ezelőtt néhányan kijelöltek egy utat, amelyen folyamatosan csökken az SZDSZ mozgástere, ezért a párt küldöttgyűlése nem érdemi, hanem formális döntést fog hozni.
A fiatal politikus azt mondta, hogy az ország jelenlegi helyzetében, amikor "nem dübörög a gazdaság, amikor (...)alapvető jogállami normák és liberális alapértékek kerültek veszélybe, Szilvásy (Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter)ámokfutásának köszönhetően, az SZDSZ-nek, aki végig asszisztálta az elmúlt hat év kormányzását, felelősséget kéne vállalnia tetteiért".
Emlékeztetett rá, hogy a szabad demokraták megszavazták az első Gyurcsány-kormány száz lépés programját, az áfacsökkentést, és a D209-es ügy kirobbanásakor a koalícióban maradtak.
Véleménye szerint az a baj, hogy a mostani koalícióból úgy lépnek ki, ahogy belementek. Mint mondta: szavazóik korábban nem értették, hogy mit keresnek Horn Gyula és a parlamenti többséggel rendelkező MSZP oldalán a kormányban. Akkor beléptek a koalícióba, a szavazók pedig szép lassan elmaradoztak.
Léderer András felhívta rá a figyelmet, hogy most ugyanez mehet végbe, mivel az elmúlt hat év SZDSZ-es politikája a 2006 őszi rendőrségi túlkapásokkal szembeni megengedő magatartással együtt folyamatosan azt üzente megmaradt szavazóiknak: "az életet, ameddig a szocialisták nem képesek egyedül többséget szerezni, minden áron az ő oldalukon képzeljük el". Ez után, mivel lejárt az öt perc, Léderer András kénytelen volt beszédét megszakítani.
Gusztos Péter, a párt ügyvivője arról beszélt, hogy konstruktív ellenzékként kell majd olyan parlamenti felállásban dolgozniuk, amelyet egyik oldalról a közös kormányzati munkát felmondó szocialisták, a másik oldalról pedig a Fidesz határoz meg. Hozzátette: tudja, hogy most sokféle érzés kavarog a résztvevőkben, de nincs más választásuk, mint kilépni a koalícióból.
Annak a véleményének is hangot adott: "öngyilkos kultúrának" tartja, hogy kiáll egy volt elnök, és a két elnökjelölt küzdelméről azt mondja, az másodosztályú meccs. Hozzátette, az ezt követő napon egy másik politikusuk arról beszélt, hogy az összes volt miniszter fojtogatja a pártot, vasárnap pedig egy olyan miniszter, akinek megadatott, hogy népszerű területen dolgozzon, "beletörli a lábát" azokba a szabad demokrata miniszterekbe, akik a legkeményebb politikai feladatra vállalkoztak, vállalva minden ezzel járó népszerűtlenséget.
![]() | [2/4] | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06