NASA

Lelassítja a tengerszint-emelkedést a szomjas föld

Az amerikai űrkutatási hivatal műholdas méréseinek segítségével először azonosították és számszerűsítették kutatók, milyen hatással van a tengerszint-emelkedésre a talaj egyre növekvő vízraktározása.

2016.02.12 16:50MTI

A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) tudósai és a Kaliforniai Egyetem kutatói feltárták, hogy miközben a sarki jégtakarók és a gleccserek folyamatosan olvadnak, a Föld időjárásában és klímájában az elmúlt évtizedben végbement változások miatt a kontinensek mintegy 3200 milliárd tonna vizet szívtak fel és raktároztak el a talajba, a tavakba és a földalatti vízgyűjtőkbe, átmenetileg lelassítva a tengerszint-emelkedés mértékét.

A globálisan jellemző folyamat ugyan eloszlott a kontinensek között, de összeadódva a felszívott víztömeg kiadja a világ hetedik legnagyobb tavának, az amerikai Huron tónak a víztömegét.

"Mindig is feltételeztük, az emberek növekvő támaszkodása a talajvízre az öntözésben és a vízfogyasztásban azzal jár, hogy a víz a szárazföldről az óceánokba jut. Azt azonban nem vettük észre, hogy az elmúlt évtizedben a globális vízkörforgásban végbement változások nagyobb mértékben ellensúlyozták a talajvíz kiaknázásából adódó veszteségeket" - magyarázta J.T. Reager, a laboratórium szakembere, a Science című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány egyik szerzője.

nasa.gov

Évente hatalmas mennyiségű víz párolog el az óceánokból, és hullik eső vagy hó formájában a szárazföldre, majd visszatér az óceánba a folyók, vízelvezetők által, ezt nevezik globális hidrológiai körforgásnak. A tudósok előtt régóta köztudott, hogy a Föld vízkörforgásában végbemenő kicsiny változások hacsak átmenetileg is, de nagy változásokat idézhetnek elő a tengerszint-emelkedésben.

Azt azonban eddig nem tudták, mekkora lehet ennek mértéke, mivel nem tudták globálisan mérni. A NASA 2002-ben bocsátotta fel a GRACE műholdpárost, amelyet elláttak ezen folyamatok mérésére szolgáló eszközökkel.

Ez az első olyan tanulmány, amely megfigyelte a talaj változó vízraktározási képességét és annak hatását a tengerszint-növekedés jelenlegi mértékre. Kirajzolta továbbá a talaj kiszáradásának és nedvesedésének "mintáját", feltárva, hogy a vizes területek egyre nedvesebbek lesznek, a szárazak egyre jobban kiszáradnak. Ez a mintázat összhangban van a klímaváltozási előrejelzésekkel - magyarázta Jay Famiglietti, a Kaliforniai Egyetem földtudományok professzora.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.