Megszaporodtak az utóbbi időben

Föld alá pumpált szennyvíz okozhatja az oklahomai földrengéseket

Az olaj- és gázkitermelés melléktermékeként keletkező szennyvíz föld alá pumpálása állhat az Oklahomában megszaporodott földrengések hátterében

2014.07.04 13:57MTI
freedigitalphotos.net/Salvatore Vuono

A Science című folyóiratban megjelent cikk szerint négy nagy szennyvíz-pumpa fokozott aktivitása okozhatta, hogy az amerikai államban negyvenszeresére nőtt a földrengések száma 2008 és 2013 között.

A mechanizmus lényege, hogy az egy-két mérföldre a föld alá juttatott víz szétterjed és akár 35 kilométer távolságban is aktivizálhatja az ott húzódó törésvonalon felhalmozódott feszültséget, földrengést váltva ki.

A Jones nevű kisváros körül például több mint 2500 3-asnál nagyobb erősségű rengés történt 2008 óta - írja a BBC News.

Ez az Egyesült Államok középső és nyugati területein észlelt földrengések 20 százalékát teszi ki az időszakban. A kutatók ezt az óriási növekményt azzal hozták összefüggésbe, hogy Oklahoma középső részén majdnem megduplázódott a földbe pumpált szennyvíz mennyisége 2004 és 2008 között.

Korábbi tanulmányok is kimutatták már a statisztikai összefüggést az Oklahomában, Texasban, Arkansasban és Kansasben tapasztalt nagyobb rengési aktivitás és a szennyvízpumpák működése között, az új cikk azonban a lenyomott víz szétterjedésének és a törésvonalak aktiválásának mechanizmusát is modellezi számítógépes szimuláció segítségével.

A Sweetheart, Chambers, Flower Power és Deep Throat elnevezésű pumpákat üzemeltető New Dominion nevű cég azt állítja, hogy biztonságosan, az előírt paraméterek betartásával dolgoznak. Nehezményezik, hogy a szerzők nem konzultáltak a cég geológusaival és mérnökeivel, így nem győződhettek meg előfeltevéseik helyességéről.

"Ezek a helytelen feltevések legjobb esetben is felelőtlenek" - idézi közleményüket a BBC News. A szerzők szerint egyelőre kérdéses, hogy a gyakorlat nagyobb erejű földrengéseket is képes-e kiváltani.

Katie Keranen, a Cornell Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője szerint ugyanakkor "gyakran több nagy földrengést is észlelünk, amikor sok kisebb történik".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.