Milyen az új államadósság finanszírozási terv?

Hogyan tovább IMF nélkül? - Itt a kormány terve!

A szokásoktól eltérően a következő évi költségvetési törvénytervezet, illetve makrogazdasági pálya hiányában jelent meg tegnap este a következő évi államadósság finanszírozási terv, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium ismertetett a honlapján.

2010.09.15 18:55portfolio.hu

A finanszírozási stratégia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság (EB) újabb hitelcsomagja nélkül, a GDP arányában (legfeljebb) 3%-os államháztartási hiánycél rögzítése mellett készült és az olvasható ki belőle, hogy - idénhez hasonlóan - csak akkora összegben tervez a piacról devizaalapú forrásokat bevonni a kormány, mint amennyi lejár; a forintpiacra támaszkodik tehát a terv.

Az ideitől eltérően 2011-ben már nem tervez felhasználni a nemzetközi hitelcsomagból rendelkezésre álló keretből pénzeket a kormány. Amennyiben azonban a romló befektetői környezet miatt nehezebbé válna a piaci alapú adósságfinanszírozás, akkor erre meg lenne a lehetőség.

Csökkenő nettó finanszírozási igény

A minisztériumi dokumentum szerint a 3%-os államháztartási hiánycél kitűzés mellett jövőre a teljes nettó finanszírozási igény - a kincstári kör hiánya, privatizációs bevételek és az Európai Uniós nettó transzferek egyenlege - az idei 1034 milliárdról várhatóan 850 milliárd forint körülre csökken. "Ez a nettó finanszírozási igény a forint állampapír-piac bővülő likviditására, a növekvő lakossági megtakarításokra támaszkodva döntően forint állampapír kibocsátásokkal finanszírozható." - olvasható az Államadósság Kezelő Központtól kapott adatokra támaszkodva a minisztériumi összefoglalóban.

Felfutó nettó kötvénykibocsátás


A finanszírozás módja kapcsán a tárca azt írja: "A tervezett nettó kibocsátás 828 milliárd forint, amiből 677 milliárd forint az állampapír kibocsátás és 151 milliárd forint a nettó hitelfelvétel."

Az állampapír kibocsátáson belül a nettó kötvénykibocsátást 531 milliárd forintra tervezi a tárca, ami lényegében a duplája annak a mennyiségnek, mint ami az idei év eddigi részében megvalósult (270 milliárd forint, noha az egész évre összesen tervezett az ÁKK 262 milliárd forintos kibocsátást).

A 2011-re tervezett 531 milliárd forintos nettó kötvénykibocsátás 954 milliárd forint kötvénylejárat és 1485 milliárd forint bruttó kibocsátás egyenlegeként adódik.

A nagyobb nettó kötvény kibocsátás hozzájárul ahhoz, hogy az államadósság futamideje fokozatosan emelkedjen, ami a mai piaci helyzetben fontos szempont a befektetők számára - hangsúlyozza a dokumentum.

Az alábbi ábrán jól látszik, hogy míg idénre eleve számolt 366 milliárd forintnyi, a nemzetközi hitelcsomagból származó, még fel nem használt pénz (MNB-nél került betétként elhelyezésre) adósságfinanszírozásra fordításával az adósságkezelő, addig ez alap esetben nincs tervben 2011-re.

Nem lesz nettó devizakibocsátás

Jövőre mintegy 4 milliárd eurónyi devizaadósság jár le (beleértve az év végén törlesztendő 2 milliárd eurónyi, az Európai Bizottságtól származó hitelrészt is). A mostani kormányzati terv szerint csak a lejáró adósság mértékéig fog majd bevonni devizaalapú forrásokat az állam 2011-ben, azaz idénhez hasonlóan nem lesz nettó értelemben pozitív devizakibocsátás.

"Ezen kibocsátási szerkezet biztosítja, hogy az államadósság kockázatai mérséklődjenek azáltal, hogy fokozatosan csökkenni kezd a devizaadósság aránya."
- indokolja a tervet a minisztérium.

A teljes cikk ITT olvasható.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.