Brit EU-népszavazás

IMF: súlyos gazdasági veszteséget okozhat a Brexit

Brexit esetén - vagyis ha Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból - London globális pénzügyi szolgáltatási központként betöltött szerepe is eróziónak indulhat.

2016.05.13 14:25MTI

Súlyos veszteséget okozhatna a brit gazdaságnak, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ra kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken Londonban ismertetett új országjelentésében.

Az IMF kimutatása szerint a brit gazdaság potenciális GDP-arányos veszteségeiről szóló szakértői becslések 1,5 százaléktól 9,5 százalékig terjednek, attól függően, hogy az előrejelzések miként ítélik meg az ország jövőbeni kapcsolatait az EU-val és a világ többi gazdasági erőcentrumával.

A valutaalap pénteki elemzése szerint azonban ha a brit gazdaságot a hazai össztermék 1 százalékánál nagyobb kár éri, az mindenképpen nettó költségvetési veszteséget okozna, mivel a gyengébb gazdasági teljesítmény nagyobb mértékben csökkentené az államháztartási bevételeket, mint amennyit az EU-költségvetésbe befizetett - az éves GDP-érték egyharmad százalékának megfelelő - nettó brit hozzájáruláson meg lehetne takarítani.

Az IMF jelentése szerint Brexit esetén - vagyis ha Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból - London globális pénzügyi szolgáltatási központként betöltött szerepe is eróziónak indulhat, mivel a City pénzügyi szektorának cégei elveszíthetik az unió belső piacához kötődő szolgáltatásnyújtási engedélyüket, és az euróalapú tranzakciós forgalom jelentős része idővel a kontinensre helyeződhet át Londonból.

A kockázatok közé tartozik, hogy ha a népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksol, arra a részvény- és az ingatlanárak hirtelen és meredek zuhanásával reagálna a piac, a háztartások és az üzleti szféra hitelköltségei megemelkednének, sőt egyik pillanatról a másikra leállhat a tőkebeáramlás az olyan kulcsfontosságú szektorokba, mint a kereskedelmi ingatlanpiac, vagy a pénzügyi szektor.

Az IMF szerint vannak arra utaló jelek, hogy a Brexithez fűződő piaci aggályok máris éreztetik hatásukat. A brit kereskedelmi ingatlanszektorban a befektetési tranzakciók értéke hozzávetőleg 40 százalékkal zuhant éves összevetésben az idei első negyedévben, a font november óta 9 százalékkal gyengült kereskedelmi súlyozással számolva, a brit államadósság-törlesztés kockázatára köthető piaci biztosítási csertranzakciók (CDS) árazása pedig megkétszereződött, bár alacsony bázisról - áll a valutaalap elemzésében.

Christine Largarde, az IMF vezérigazgatója a jelentést bemutató pénteki londoni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Brexit potenciális gazdasági következményei "a meglehetősen rossztól a nagyon-nagyon rosszig" terjednek.

Lagarde szerint például ha a referendumon a többség a kilépésre szavaz, és ezt a külső finanszírozási portfolióáramlások meredek visszaesése követi, az a font jelentős gyengülését, valamint a fogyasztás és a beruházások nagymértékű visszaesését okozná.

Egy napon belül ez a második, az utóbbi hónapokban pedig a sokadik erőteljes figyelmeztetés a brit EU-tagság esetleges megszűnésével járó gazdasági kockázatokra.

Előző nap adta ki a Bank of England - a brit jegybank - új inflációs jelentését, amely szerint a brit gazdaság egyébként is gyengülő kilátásaira a legnagyobb egyedi kockázatot a júniusi EU-népszavazás jelenti.

A Bank of England a bizonytalanságok miatt 0,2 százalékponttal csökkentette GDP-növekedési előrejelzését a következő három év mindegyikére, de értékelése szerint a Brexit lehetősége e rontott prognózisokat is lefelé ható kockázatokkal terheli.

Ilyen népszavazási eredmény esetén ugyanis a háztartások halaszthatják fogyasztási kiadásaikat, a vállalati szektor késleltetheti a beruházási döntéseket, és az ezzel járó alacsonyabb munkaerőkereslet a munkanélküliség növekedését okozhatja - áll a Bank of England jelentésében.

A brit jegybank szerint ezt a font további gyengülése kísérheti, és ez akár "meredek ívű" is lehet.

Az inflációs jelentés az IMF-hez hasonlóan kimutatja, hogy a font a tavaly novemberben mért legutóbbi csúcs óta 9 százalékot gyengült, és a Bank of England szerint ennek hozzávetőleg a felét a brit EU-tagság esetleges megszűnéséhez kapcsolódó kockázatok okozták.

Mark Carney, a Bank of England kormányzója az inflációs jelentést bemutató sajtótájékoztatóján kijelentette: a jegybank előrejelzési forgatókönyvei azt a lehetőséget sem zárják ki, hogy a brit gazdaság technikai recesszióba süllyed, ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból.

A Brexit-párti tábor az inflációs jelentésben foglalt figyelmeztetések és Carney e kijelentése miatt követelte a Bank of England kormányzójának menesztését.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.