Foglalkoztatási rekord

Ötéves mélyponton a munkanélküliség Nagy-Britanniában

133 ezerrel 2,2 millióra csökkent a bejegyzett álláskeresők száma; ez 6,8 százalékos munkanélküliségi aránynak felel meg. Legutóbb 2009 elején járt ezen a szinten a brit munkanélküliségi ráta.

2014.05.14 16:53MTI

Ötéves mélypontra csökkent a munkanélküliségi ráta, a foglalkoztatás pedig rekordot döntött Nagy-Britanniában.

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai ismertetése szerint a márciussal zárult három hónapban 133 ezerrel 2,2 millióra csökkent a bejegyzett álláskeresők száma; ez 6,8 százalékos munkanélküliségi aránynak felel meg. Legutóbb 2009 elején járt ezen a szinten a brit munkanélküliségi ráta. Tavaly ilyenkor még 7,8 százalék volt az állástalanok aránya Nagy-Britanniában, a pénzügyi válság után kialakult recesszió mélypontján pedig elértre a 8 százalékot.

Az ONS szerdai ismertetése szerint a márciussal zárult negyedévben 30,4 millió fölé emelkedett az állásban lévők száma; ez abszolút rekord azóta, hogy a szervezet 1971-ben elkezdte a negyedéves foglalkoztatási adatok rendszeres közlését. Az idei első negyedévben összesen 283 ezren álltak munkába; ez szintén rekord negyedéves növekedés.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics szakértői a szerdai adatismertetés utáni gyorselemzésükben hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a rohamos csökkenés ellenére továbbra is történelmi magasságokban jár a brit munkanélküliség, így egyelőre nem várható a több mint öt éve rekordmélységben tartott brit jegybanki alapkamat emelése. A ház felidézte, hogy a 2000-es évek elején 5 százalék körüli munkanélküliségi rátákat mértek Nagy-Britanniában - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban -, és a brit munkapiac még azokban az időkben sem volt komolyabb inflációs nyomás forrása.

A munkanélküliségi ráta váratlanul gyors csökkenés miatt ugyanakkor a Bank of England (BoE) - a brit jegybank - már az idei év elején monetáris iránymutatási gyakorlatának átalakítására kényszerült, alig fél évvel e gyakorlat meghonosítása után.

Mark Carney, a Bank of England tavaly nyáron munkába állt kanadai kormányzója nem sokkal beiktatása után vezette be az előretekintő monetáris iránymutatás gyakorlatát, amelynek fő elemeként a munkanélküliségi rátát határozta meg, jóllehet érvényben maradt a brit jegybank inflációkövető politikája is. Kimondták, hogy a brit jegybank monetáris tanácsa addig nem veszi fontolóra a kamatemelést, amíg a brit munkanélküliségi ráta 7 százalék felett jár.

Már az idei év elején látszott azonban, hogy az állástalanok aránya a BoE által vártnál sokkal hamarabb a meghatározott küszöbérték alá csökken, ezért Carney februárban bejelentette, hogy a monetáris iránymutatás hangsúlya áthelyeződik a brit reálgazdaságban meglévő negatív kibocsátási rés - vagyis a recessziós években felhalmozódott kihasználatlan kapacitástöbblet - figyelemmel kísérésére, és a pénzügypolitikát e mérőszám összetevőinek alakulása határozza majd meg.

A monetáris iránymutatást azért kellett gyors döntéssel átalakítani, mert a Bank of England nem akart olyan piaci várakozásokat kelteni, hogy a munkanélküliség csökkenése rövid időn belül kamatemeléshez vezethet.

A Bank of England több mint öt éve, 2009 márciusa óta 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát. Ez abszolút mélységi rekord: az 1694-ben létrehozott brit jegybank az alapítás és a 0,5 százalékos alapkamat öt évvel ezelőtti elérése között eltelt 315 évben soha nem csökkentette 2 százalék alá irányadó kamatát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.