Mol-INA-ügy

Előbb az olimpia, utána az INA - mondják az oroszok

Az orosz befektetők akár már február végén Zágrábba érkezhetnek, hogy tárgyaljanak a horvát kormány képviselőivel és Zoran Milanovic miniszterelnökkel.

2014.02.17 11:52MTI

Az oroszok a szocsi olimpia után kívánják megkezdeni a tárgyalásokat a horvát kormánnyal, miközben a Mol Nyrt. is sürgeti a horvát kormány és a magyar társaság tárgyalódelegációinak a találkozását - írja kormányközeli forrásra hivatkozva hétfői számában a Jutarnji list.

Az orosz befektetők akár már február végén Zágrábba érkezhetnek, hogy tárgyaljanak a horvát kormány képviselőivel és Zoran Milanovic miniszterelnökkel. A kormányközeli forrás szerint az orosz cégek bizonyosan nem lesznek egymás versenytársai az INA megvásárlásában zajló versenyben.

A lap információi szerint a Mol az elmúlt napokban sürgette a horvát kormányt, hogy minél előbb találkozzon a két tárgyalódelegációi. Ezt erősítették meg horvát kormányforrások is, akik elárulták, hogy a találkozó már előkészítés alatt van.

Eddig két orosz állami cég neve merült fel, amelyek esetleg megvásárolnák a Mol INA-ban meglévő (49,1 százalék) részvényeit, az egyik a Rosznyeft, a másik a Gazprom leányvállalata a Gazpromnyeft - emlékeztet a lap. A lap szerint egyértelmű, hogy az említett orosz cégeknek nem csak maga az INA és a horvát piac az érdekes. Hogy melyik orosz cég fog ajánlatot tenni az INA részvényeire nagyban függ az oroszok délkelet-európai energetikai stratégiájától, amely az orosz állami politika része. Ezért a lehetséges ajánlattétel, a régióval kapcsolatos orosz elgondolásokat is tükrözni fogja.

Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes nemrég Horvátországban arról beszélt, hogy az orosz olajtársaságokat érdekelhetik a Mol INA-részvényei. A politikus hozzátette, hogy az orosz kormány helyesli és támogatja az orosz cégek ezirányú lépéseit.

A miniszterelnök-helyettes akkor elmondta, hogy az oroszok szeretnek üzletet kötni Horvátországban, mert ott nincsenek számukra politikailag érzékeny viták, és az eddig tapasztalatok alapján a már jelenlevő Lukoil vagy a Gazprom is gond nélkül tud működni az országban.

A lényegében a horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről 2013 szeptemberében kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, míg a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A Mol többször megerősítette, ha nem tud megállapodni a horvát kormánnyal az INA jövőjéről, a magyar cég kész a részvények eladására is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.