Sokan nincstelenné, földönfutókká váltak

A kamatos pénz és a szocpolos csalások nyomában a rendőrség Borsodban

A kamatos pénz, azaz az uzsorakölcsön, valamint az úgynevezett szocpolos csalások - szociális juttatások jogosulatlan igénybevétele - ügyében nyomoz a rendőrség Borsod-Abaúj-Zemplénben; öt ügyben indítottak eljárását, 11 ember előzetesben, egy házi őrizetben van - mondta hétfői sajtótájékoztatóján a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója Miskolcon.

2008.07.07 15:20MTI

Mecser Tamás ezredes elmondta: minél szélesebb körben szeretnék tájékoztatni a nyilvánosságot az ilyen típusú jogsértésekről, hozzáfűzve, hogy jelenleg a taktaközi térség érintett az ügyekben, de "a megye szinte valamennyi településén jelen lehet ez a bűnözési forma". A kamatos pénzként ismert uzsorakölcsönökről azt mondta: akár havi száz százalékos törlesztésre adják oda a "hitelt" az egyébként is fokozottan hátrányos helyzetben élőknek.
 
Az ilyen kamatterhek egy jól menő vállalkozásban sem termelhetők ki. Arról is beszámolt, hogy azok, akik áldozatává válnak a jogosulatlan pénzügyi tevékenységnek, adósságspirálba keverednek, amelyből szinte lehetetlen később kitörni. Pár 10 ezer forintos adósságból több százezernyi, sőt akár milliós tartozás lehet. Hozzátette: később már az elkövetők veszik fel a hátrányos helyzetű emberek nyugdíjait, szociális, vagy gyermekvédelmi támogatását és a családi pótlékot. Ha pedig elmarad a törlesztés, jön a fenyegetés, és az erőszak. 

Az érintettek a kamatos pénzek miatt nincstelenné, földönfutókká válnak. Mecser Tamás a szocpolos csalások ügyében úgy fogalmazott: elsősorban a fiatal, gyermekes családokat keresik meg, akiknek nincs anyagi fedezetük az építkezéshez, vagy lakásvásárláshoz. A magukat vállalkozóknak mondó személyek pedig meghatalmazással "eljárnak" nevükben, felveszik a nagy összegű anyagi támogatást, a család minimális juttatást kap belőle, amit később eltékozol. 

Az épített ingatlanok hiányosak, alkalmatlanok a használatra. Jellemző, hogy korábban szétbontott házak elemeit használják fel. Lakásvásárlás esetén pedig legtöbb esetben csupán romos épületet tartalmazó ingatlant vásárolnak, több millió forintos értékben. Hangsúlyozta: a szocpolos bűncselekmények és a kamatos pénzek általában összefüggésben állnak a jogosulatlan állami támogatások, illetve valamilyen jelzáloghitel felvételével.
 
Az elkövetők ugyanis több esetben ilyen törvénytelen ügyletekbe kényszerítik az adósokat, hogy ily módon rendezhessék mesterségesen generált tartozásukat. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság eddig a Taktaközben végzett felderítő munkát. A rendőrkézre került gyanúsítottak szegénységben élő embereket vettek rá uzsorakölcsönök igénybevételére, illetve fenyegetések hatására jelzáloghitelek felvételére kényszerítették őket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.