Ebben az évben

3,25 százalékig csökkenhet az MNB alapkamata

Várhatóan 3,25 százalékig csökkenti alapkamatát ebben az évben a Magyar Nemzeti Bank (MNB)legalábbis erre számítanak jelentősen felülvizsgált hétfői előrejelzésük szerint londoni pénzügyi elemzők.

2013.05.20 17:03MTI

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakemberei - akik eddig 4,00 százalékos MNB-kamatmélyponton várták a jelenlegi monetáris enyhítési ciklus végét - új prognózisukban azzal indokolták felülvizsgálatukat, hogy a várakozásoknál jobb első negyedévi magyar GDP-növekedési adatok nyomán valószínűleg a forint is az eddig feltételezettnél erősebb árfolyampályára kerül. 

A JP Morgan londoni elemzői az általuk eddig várt 305 forint/eurós idei év végi árfolyambecslést 290 forintra módosították hétfői előrejelzésükben. A ház által jósolt 3,25 százalékos idei MNB-kamatcsökkenés jelenleg a legalacsonyabb prognózis a City elemzői közösségén belül.

Az eddigi legalacsonyabb kamatmélypont-előrejelzést a Barclays tartotta érvényben. A befektetési bankcsoport elemzői azt várják, hogy az MNB októberre 3,50 százalékig csökkenti alapkamatát, és ezután valószínűleg szünetet tart, felmérve az enyhítési ciklus kezdete előtti alapkamat megfelezésének piaci hatásait. 

A JP Morgan londoni közgazdászai MNB-kamatprognózisuk hétfői felülvizsgálatához fűzött elemzésükben felidézték, hogy az általuk addig jósolt 0,2 százalékos visszaesésről 0,5 százalékos növekedésre javították idei évre szóló magyarországi GDP-előrejelzésüket a vártnál erősebb idei első negyedévi hivatalos GDP-becslés közzététele után. 

A cég elemzői hangsúlyozták, hogy a közép-európai gazdaságok közül Magyarországon volt a legerőteljesebb a szekvenciális összevetésű GDP-növekedés, köszönhetően részben az autóipari beruházásokból eredő felhajtóerőnek, amelynek révén a magyarországi ipari termelés túlteljesítő volt a térségben. 

A JP Morgan közgazdászai szerint mindez kedvező hatást gyakorolhat a forintárfolyamra, mivel sok befektető eddig elsősorban éppen a gyenge reálgazdasági teljesítményre tekintettel tartotta portfolióiban alulsúlyozott pozícióban a forinteszközöket. Az erőteljesebb gazdasági növekedés valószínűleg enyhíti a hivatalos államháztartási célok teljesíthetőségével és a magyar adósságdinamikával kapcsolatos aggodalmakat is. 

Annak az esélye, hogy az idei magyar GDP-növekedés meghaladhatja az EU becslésében szereplő 0,2 százalékos ütemet, valamint az elmúlt időszakban bejelentett költségvetési kiigazító lépések együtt már növelhetik a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás idei megszüntetésének esélyét - vélekedtek hétfői elemzésükben a JP Morgan londoni elemzői.

Más nagy londoni házak is hasonló következtetésre jutottak legutóbbi helyzetértékeléseikben. A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a magyarországi makro- és monetáris fejleményekről befektetőknek minap összeállított átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a vártnál jobb első negyedéves GDP-adatok és a nemrég bejelentett költségvetési intézkedések nyomán 50 százalék fölé emelkedett a túlzottdeficit-eljárás idei megszüntetésének esélye. 

A JP Morgan londoni elemzőinek hétfői értékelése szerint az MNB monetáris politikája megfontoltabb, mint amilyentől sok befektető tartott. A magyar jegybank eddig nem folyamodott "semmiféle nem helyénvaló, unortodox eszközhöz", és kitart a fokozatosság gyakorlata mellett a havi 0,25 százalékpontos kamatcsökkentések folytatásával. 

Az MNB által áprilisban bejelentett új növekedésösztönző finanszírozási program erősen célzott jellegű, és várhatóan elősegíti a gazdaság devizaadósság-kitettségének csökkenését, miközben a devizatartalék megfelelési mutatója is jórészt stabil marad - vélekedtek hétfői elemzésükben a JP Morgan londoni közgazdászai. 

A ház elemzői szerint az alapkamatból és a jelenlegi éves inflációs rátából számolt 3 százalék körüli reálkamat még mindig magas. A JP Morgan szakértői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az idei év végén 2,3 százalék lesz az éves inflációs ütem. A cég most felülvizsgált, 3,25 százalékos MNB-kamatmélypontot valószínűsítő prognózisa ennek alapján 1,00 százalék körüli szintre csökkenő pozitív reálkamatot jelentene, ez azonban nagyrészt megfelelne a 2012 végén mért reálkamatnak - áll az elemzésben. 

A JP Morgan londoni elemzői szerint mindezek alapján lehetőség látszik arra, hogy a hitelminősítők kevésbé negatív megítélést adjanak Magyarországról. A magyar adósosztályzatok javításáról valószínűleg korai lenne még beszélni, de javultak annak az esélyei, hogy legalább egy hitelminősítő az idén leveszi a magyar adósbesorolására érvényben tartott negatív kilátást - vélekedtek hétfői értékelésükben a JP Morgan londoni közgazdászai. 

A nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Standard & Poor's márciusban rontotta negatívra az addigi stabilról a magyar adósosztályzat kilátását, és a Moody's Investors Service szintén negatív kilátással tartja nyilván a magyar államadósságot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.