Uniós támogatással

Négy település szennyvízberuházása fejeződött be Fejér megyében

Mintegy 8,57 milliárd forint költséggel, európai uniós támogatással teljessé vált Székesfehérvár csatornázottsága, Pákozdon, Seregélyesen és Pátkán pedig kiépült a szennyvízelvezetés.

2012.11.15 14:25MTI

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Programja (KEOP) 6,43 milliárd forintot biztosított a projekthez, amelyből 5,47 milliárd forint az uniós forrás, 0,96 milliárd forint a hazai támogatás volt, míg az érintett önkormányzatok és a lakosság önrésze további 2,14 milliárd forinttal járult hozzá a fejlesztéshez. 

A kivitelezési munkálatokat a Közgép Zrt. és a Szabadics Zrt. által létrehozott KSZ 2010 Konzorcium végezte. Hullay Gyula, a projekt menedzsere elmondta, a kivitelezőknek is köszönhetően összesen 210 millió forinttal került kevesebbe a beruházás, mint azt előzőleg számították. Hozzátette, a projekt teljes lezárására 2013-ban kerülhet sor, akkorra szerzik be az üzemeltetéshez szükséges gépeket. Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb közműfejlesztésének nevezte a beruházást, amelyhez nagy szükség volt az emberek türelmére, áldozatvállalására és a települések összefogására. 

Közölte: mindegyik település pályázott a kormány által létrehozott EU Önerő Alaphoz és az elsődleges információk alapján meg is kaphatják a támogatást. Ez az idén a 100 millió forintot is meghaladhatja Székesfehérvár esetében. Az új szennyvízcsatorna-hálózat húsz és félezer lakos javát szolgálja, 6519 ingatlantulajdonosnak lesz lehetősége a csatlakozásra a négy településen. 

A kivitelezés során 148,8 kilométer hosszúságú gravitációs vezetéket és 41 kilométernyi nyomóvezetéket építettek. Elkészült 27 szennyvízátemelő telep és 253 házi átemelő. A hálózatba kerülő szennyvizet a székesfehérvári szennyvíztisztító fogadja, a csatornahálózatot a Fejérvíz Zrt. üzemelteti. 

Tóbiás Zoltán, a Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft. főosztályvezetője kiemelte, ez az első európai uniós környezetvédelmi nagyprojekt, amely megvalósult az országban. Hangsúlyozta: Magyarországon összesen 460 milliárd forint értékben indultak el közműfejlesztések uniós támogatással. Ezek nyolcvan települést vagy településcsoportot érintenek és további 100-150 településen indulnak el jövőre.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.