Csődöt jelentettek a Vegyépszer-utódcégek

Románia perelni fogja a Vegyépszert

Csődvédelembe menekültek azok a cégek, amelyek korában a Nemzetközi Vegyépszer Zrt.-ből váltak ki. Az átmeneti időszakban több társaságba új tulajdonos szállt be.

2012.02.22 17:39gazdasag.hu

Négy társaság vált ki korábban a Nemzetközi Vegyépszer Zrt.-ből, az alapcéget pedig Vegyépszer Hungária Zrt.-re keresztelték. A kiváló vállalatoknagyjából tiszta lappal indulhattak, a jelentős kötelezettségállományt meghagyták a fennmaradó társaságnál.

Mindez úgy tűnik kevés volt a sikerhez, a kiváló vállalkozások mindegyike csődöt jelentett. Valamennyi társaság székhelye a Zala megyei iparűzési adómentes településén Szentgyörgyvölgyben van. A a Magyar Erőműépítő Kft., a Magyar Nyugat-Út Kft., az időközben nevet váltott Magyar Közép-Út Kft. és a szintén kiváló, de az eredeti nevet tovább vivő Nemzetközi Vegyépszer Zrt. mindegyike csődöt jelentett tavaly decemberben. (Szintén csődvédelembe menekült a Vegyépszer Bau Építőipari Kft., a társaság a Carpat Bau Kft. jogutódja). A társaságok többségénél a bíróság 180 nappal meghosszabbította fizetési haladékot.

A 600 ezres tőkével alakult Magyar Közép-út Kft. vitte az út- és autópálya-építést, valamint 836 millió forint vevőkövetelést és ugyanekkora rövid lejáratú kötelezettséget. Hasonló tőkeellátottsággal, és ugyancsak út- és autópályaépítésre alakult meg a Magyar Nyugat-Út Kft. A cég 780 millió forintot meghaladó vevőkövetelést és szállítói tartozást vihet útravalóul

A 600 ezer forint jegyzett tőkével létrejött Magyar Erőműépítő Kft.-nél elektromos, híradás-technikai célú közmű építését jelölték meg főtevékenységként. A Csombok Imre vezetésével megalakult társaság 600 ezer forint követelést is örökölt a zrt-ből.

A cégek tulajdonosi szerkezetében is jelentős változások történtek. A Magyar Nyugat-Út Kft.-be beszállt a von Holland Kereskedelmi Zrt. E társaság fő tevékenysége számítógép és irodagép nagykereskedelme, tulajdonosi struktúrája a zárt részvénytársasági forma miatt nem ismert. Az 1989-ben alapított Von Holland volt korábban a tulajdonosa a Budai Malomipari Kft.-nek is, amely az állami Magyar Fejlesztési Bank hitelével jutott a felszámolás alatt álló, 1994-ben privatizált Budai Hengermalom Kft. eszközeihez és ingatlanaihoz.

A Magyar Közép-Út Kft.-t útközben átnevezték Nemzetközi Vegyépszer Románia Kft.-re, s tavaly márciustól szintén tulajdonos a Von Holland Zrt. (Románia időközben bejelentette, hogy perelni fogja a Vegyépszert el nem végzett útépítések, valamint a csak részlegesen befejezett útszakaszok megrongálódása miatt.) A Magyar Erőműépítőbe a budaörsi székhelyű Gold Capital Kft. szállt be, tulajdonrésze meghaladja az 50 százalékot. A társaság tulajdonosa Bámer Imre.

A Vegyépszer szerint téves információkat fogalmaztak meg a cég ellen Romániában

Téves információkon alapul a román közlekedési minisztérium keddi sajtóközleménye, amelyben azt közölte, hogy kártérítést követel a Vegyépszertől - közölte Seprényi Sándor, a Vegyépszer Hungária Zrt. vezérigazgatója szerdán az MTI-vel.

A vezérigazgató a közleményében azt írta: az Evenimentul Zilei romániai internetes portálon hétfőn jelent meg egy írás a Vegyépszer csődeljárása kapcsán "euró-milliók kisíbolásáról" Romániában, amelyet utána több cikk is követett.

A román szaktárca kedden közleményben azt közölte: a román közlekedési minisztérium jogi úton fog kártérítést követelni a Vegyépszer által Romániában el nem végzett útépítések, valamint a csak részlegesen befejezett útszakaszok megrongálódása miatt.

Alexandru Nazare román közlekedési miniszter Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövettel találkozott, akinek kifejtette ez ügyben a román fél elégedetlenségét.

Nazare szerint elfogadhatatlan, hogy a kolozsvári terelőút építése novemberben leállt, és az elkészült szakasz egy része megrongálódott. Tavaly ugyanis a terelőút egyik megépített szakasza földcsuszamlás miatt megrepedt.

A miniszter szerint a Vegyépszer csődhelyzete miatt leállt munkálatok, valamint a román alvállalkozók ki nem fizetése a román állam és infrastruktúra-fejlesztő vállalatok számára elfogadhatatlan anyagi károkat okozott.

"A cikkben közöltek azonban nem felelnek meg a valóságnak, így a sajtóközlemény is téves információkon alapul" - áll Seprényi Sándor szerdai reagálásában.

Seprényi Sándor azt közölte: a Nemzetközi Vegyépszer Románia Kft. nem felszámolás, hanem csődeljárás alatt működik. A kft. február 21-én sikeres csődegyezséget kötött a hitelezőivel, a hitelezők több mint felének 20-50 százalék közötti kielégítési mértéket ajánlva. Hozzátette, hogy a csődeljárásban összesen 19 romániai cég volt érdekelt, amelyből 11 vett részt a tárgyaláson.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.