Németország erős

Eurótagállamokat minősített le a Standard & Poor's

Kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez.

2012.01.14 07:59MTI

A hitelminősítő megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott, Németország "AAA" osztályzatát viszont megerősítette.
   
A nemzetközi hitelminősítő a pénteki európai és amerikai tőzsdezárások után jelentette be hivatalosan a leminősítéseket, amelyek híre azonban már órákkal korábban elterjedt a piacokon.
   
Franciaország leminősítésének tényét az S&P bejelentése előtt nem sokkal Francois Baroin francia pénzügyminiszter is már nyilvánosságra hozta.
   
A Standard & Poor's egy fokozattal "AA plusz"-ra minősítette vissza Franciaország államadós-besorolását, amelyet - 14 másik euróövezeti országéval együtt - december 5-én vett negatív kihatású felülvizsgálat alá.
   
Olaszország osztályzatát két fokozattal az eddigi "A" sávból a már csak gyenge befektetői "BBB plusz"-ra rontotta a cég.
   
A londoni idő szerint péntek éjjel közzétett teljes lista szerint az S&P két fokozattal rontotta - Olaszország mellett - Ciprus, Portugália és Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságainak besorolásait, és egy fokozattal Ausztria, Franciaország, Málta, Szlovákia és Szlovénia hosszú lejáratú államadós-osztályzatait.
   
Portugáliát a cég az eddigi "BBB mínusz"-ról két osztattal a már nem befektetési ajánlású "BB" szintre sorolta vissza. Az új portugál osztályzat egy fokozattal gyengébb az S&P által Magyarországnak december végén megadott besorolásnál.
   
A Standard & Poor's december 21-én az addigi "BBB mínusz"-ról egy fokozattal a nem befektetői sáv felső szélét jelentő "BB plusz"-ra minősítette át a hosszú távú magyar szuverén deviza- és forintadósság osztályzatait.
   
Az S&P pénteken megerősítette Belgium, Észtország, Finnország, Németország, Írország, Luxemburg és Hollandia hosszú futamú minősítéseit.
   
A hitelminősítő egyben megszüntette valamennyi érintett ország negatív felülvizsgálatát, viszont a leminősített államadósok besorolásaira - Szlovákia kivételével - további osztályzatrontás távlati lehetőségére utaló negatív kilátást léptetett érvénybe. 

Ciprus hosszú távú besorolásait a december 5-én bejelentett felülvizsgálat nem érintette, mert ennek az országnak a hosszú távú osztályzatai akkor már negatív figyelőlistán voltak.
   
Görögországra azért nem jelentett be negatív felülvizsgálatot a múlt hónapban cég, mert az akkori indoklás szerint a görög "CC" besorolás - a világ legrosszabb szuverén osztályzata - egyébként is a rövidesen bekövetkező törlesztésképtelenné válás "viszonylag magas kockázatát jelzi".
   
Az euróövezeti országok közül jelenleg csak Németország és Szlovákia osztályzatainak kilátása stabil, a többieké negatív.
   
A Standard & Poor's a péntek éjjeli leminősítésekhez fűzött elemzésében kiemelte: a negatív kilátások "legalább egy a háromhoz esélyt" jeleznek arra, hogy az érintett országok besorolásai még az idén vagy 2013-ban ismét romlanak.
   
Az eurótagállamok közül az S&P most már csak négyre - Németországra, Finnországra, Hollandiára és Luxemburgra - tart érvényben "AAA" besorolást.
   
A pénteki leminősítések egyben azt is jelentik, hogy Németország maradt az euróövezeti pénzügyi mentőrendszer (EFSF) egyetlen "AAA" besorolású nagy garantáló országa. Ebből a szempontból különösen súlyos fejlemény a francia "AAA" besorolás megvonása, mivel Franciaország volt eddig az EFSF másik legnagyobb, "AAA" osztályzatú garanciavállalója. Elemzők szerint a mentőmechanizmus Franciaország leminősítése nyomán valószínűleg nehezebben - vagy legalábbis kedvezőtlenebb kondíciókkal - lesz képes finanszírozást felhajtani a piacról a gyengébb helyzetű tagállamoknak, elsősorban az Írországnak, Portugáliának és Görögországnak szánt segélycsomagokhoz.
   
A leminősítés indoklásában a Standard & Poor's közölte: a tavaly december 9-i EU-válságcsúcs eredményei és az azóta elhangzott politikusi nyilatkozatok nyomán a cég véleménye az, hogy az értekezleten elért megállapodás nem hozott olyan mértékű áttörést, amelyre az euróövezet pénzügyi problémáinak teljes körű kezeléséhez lett volna szükség.
   
A Standard & Poor's szerint emellett a politikai megállapodás nem nyújt elegendő további forrást, sem megfelelő működési rugalmasságot az euróövezeti mentőmechanizmusok megerősítésére, és nem biztosít elégséges támogatást a megnövekedett piaci feszültségeknek kitett szuverén adósok számára.

A magyarok és az olaszok tehetnek róla?

Elsősorban az olasz és a magyar gazdasággal való szoros osztrák gazdasági kapcsolatok és az ebben a két országban fennálló gazdasági problémák miatt rontotta le Ausztria adósbesorolását a Standard & Poor's hitelminősítő - mondta az osztrák pénzügyminiszter a leminősítés pénteki bejelentése után az APA osztrák hírügynökségnek
   
A Standard & Poor's pénteken kilenc euróövezeti ország között Ausztria besorolását is lerontotta. Az osztrák adósminősítés egy fokozattal, a legmagasabb szintű "AAA"-ról "AA plusz"-ra módosult.
   
Maria Fekter pénzügyminiszter kitért arra is, hogy ha Olaszországban és Magyarországon nagyobb nehézségek állnának elő, az Ausztriára is hatással lenne, különösen akkor, ha az osztrák bankok erőteljes támogatásra szorulnának. Ha az egyik legnagyobb osztrák bank, a Bank Austria anyavállalatánál, a milánói központú UniCreditnél "gondok állnának elő", az közvetve milliárdos nagyságrendű terheket róna az osztrák államháztartásra - mondta a miniszter.
   
Ha Ausztria államadóssága a hazai össztermék (GDP) 80 százaléka fölé emelkedne, akkor az S&P tovább ronthatja Ausztria minősítését - mondta Fekter. A besorolás további rontásának az esélyét a hitelminősítő 1:3 arányúra becsülte.
   
A miniszter úgy értékelte, Ausztriának az eddiginél is jobban kell törekednie a már kilátásba helyezett konszolidációs intézkedések megvalósítására. Úgy vélekedett, hogy az osztrák gazdaság alapjai jók, ezért a piacok várhatóan nem fognak "túl drámaian" reagálni.
   
Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank kormányzója úgy vélekedett, a kilenc ország egyidejű leminősítése "látványos demonstráció az euróövezettel szemben". Az S&P arra akar utalni, hogy túl lassan halad a pénzügyi stabilizáció a valutaunióban. Ezt az ítéletet komolyan kell venni, ugyanakkor az S&P nem vette kellőképpen figyelembe a legutóbbi pénzpolitikai intézkedéseket és gazdaságpolitikai eredményeket, amelyeknek az eredményei az év eleje óta a pénzügyi piacokon is megfigyelhetőek voltak - mondta a jegybankelnök.
   
"Az S&P különvéleményének hatását nem szabad túlbecsülni, de nem szabad a jelentőségét alábecsülni sem" - mondta arra utalva, hogy a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch és a Moody's továbbra is "AAA" besorolást tart érvényben Ausztriára.

Érthetetlennek nevezte az osztrák besorolás lerontását Werner Faymann osztrák kancellár és Michael Spindelegger alkancellár. Kiemelték, hogy az osztrák kormány jelenleg a 2012-16-os időszakra szóló pótlólagos takarékossági intézkedésekről tárgyal. Az egyeztetések eredménye február végéig várható a kormány szerint. Emlékeztettek arra is, hogy a parlament már törvénybe iktatott egy úgynevezett költségvetési "adósságféket" és a kormány el akarja érni, hogy még magasabb szinten, alkotmányos törvényben rögzítsék ezt az előírást.
   
A Standard & Poor's kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken, arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez. A hitelminősítő Ausztria mellett megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól is. Portugáliának Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott. Olaszország osztályzatát két fokozattal az eddigi "A" sávból a már csak gyenge befektetői "BBB plusz"-ra rontotta a cég. Az eurótagállamok közül az S&P most már csak négyre - Németországra, Finnországra, Hollandiára és Luxemburgra - tart érvényben "AAA" besorolást.

Juncker és Rehn szerint az euróövezet mindent megtesz a legmagasabb besorolás megtartása érdekében

Az euróövezet országai minden lehetőséget meg fognak ragadni annak érdekében, hogy a zóna kilábaljon a válságból, és fenntartsák a legmagasabb, AAA fokozatú hitelminősítői besorolást az övezet stabilitását biztosítani hivatott mentőmechanizmusnak (EFSF).
   
Ezt Jean-Claude Juncker, az övezet pénzügyminiszteri tanácsának (Eurogroup) elnöke emelte ki azt követően kiadott közleményében, hogy a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő ügynökség kilenc euróövezeti tagállamot leminősített pénteken, arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez.
   
Közleményt adott ki Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse is, aki úgy vélte, a hitelminősítő döntése "nem következetes".
   
A Standard & Poor's megvonta a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának pedig Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott. Olaszország, Ciprus és Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságainak besorolásait kettő, Málta, Szlovákia és Szlovénia osztályzatait egy fokozattal csökkentették.
   
Juncker - aki egyben a továbbra is AAA besorolást élvező Luxemburg miniszterelnöke - a döntés után kiadott közleményében jelezte: az euróövezet tagállamai tudomásul vették a határozatot. Megvédte ugyanakkor mindazokat a lépéseket, amelyeket az övezet országainak vezetői tettek a válság leküzdése érdekében, és megemlített számos olyan intézkedést is, amelyet az egyes - most leminősített - tagországok tettek.
   
Az Eurogroup elnöke leszögezte: az övezet állam- és kormányfői "messzire ható intézkedéseket tettek, amelyek az Európai Központi Bank (EKB) döntéseivel együtt az állampapír- és bankközi piacokon uralkodó feszültség jelentős enyhüléséhez vezettek".
   
Olli Rehn pénzügyi biztos brüsszeli közleményében szokatlanul élesen bírálta a hitelminősítői döntést. Mint fogalmazott, sajnálja, hogy a Standard & Poor's nem véletlenszerű és nem következetes határozatot hozott éppen olyan időben, amikor az euróövezet "minden fronton döntő lépésekbe kezdett a válság elleni fellépés keretében". Olyan intézkedésekről van szó, amelyek a szükséges államháztartási konszolidáció és szerkezeti reformok felé vezetnek, orvosolják a bankágazat gyengeségeit, és javítják a gazdaságpolitikai együttműködést - húzta alá.
   

Ő is kiemelte, hogy az állam- és kormányfői közös döntések, valamint az EKB lépései elengedhetetlenek voltak a piaci feszültség csökkentéséhez.
   
A hitelminősítői döntésre adandó válaszként Rehn megemlítette, hogy minél előbb véglegesíteni kell az ideiglenes jelleggel létrehozott EFSF-et a jelenlegi tervek szerint ez év közepén felváltó állandó stabilitási mechanizmus, az ESM működési feltételeit. Arra is kitért, hogy a következő két hónapon belül az EU újra megvizsgálja, elegendő-e a korábban elhatározott 500 milliárd eurós keret a - pénzügyi nehézségekkel küzdő euróövezeti államok segítésére is hivatott - stabilitási mechanizmus megnyugtató működtetéséhez.

[1/3]next
  1. 1. oldal
  2. Euróövezet: "AAA" és "EFSF" - avagy egy leminősítés lehetséges következményei
  3. Franciaország leminősítése akadályt jelenthet Sarkozy újraválasztáshoz

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.