Csillagászat

Víztelen a marsi vízmosás

Annak ellenére, hogy a NASA világszenzációként jelentette be a vörös bolygón a folyékony víz felfedezését, a legújabb kutatások szerint a Marson az eddig vízmosásnak vélt képződményeket valószínűleg nem a víz hozta létre.

2016.08.19 08:47ma.hu

A Johns Hopkins Egyetem alkalmazott fizikai laboratóriumának (JHU APL) kutatói a Mars Reconnaissance Orbiter felvételein több mint 100 vízmosásnak (gully) nevezett képződményt vizsgáltak meg. Ennek alapján jutottak arra a következtetésre, hogy azokat az eddigi elképzelésekkel ellentétben mégsem folyékony víz alakította ki. Vizsgálataikhoz a Mars körül keringő szonda kompakt képalkotó spektrométereinek (CRISM) adatait használták fel. Ezeket a képeket a CTX és a nagy felbontású HiRISE kamerák felvételeivel vetették össze. Vizsgálataik során nem találtak ásványtani bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a vizsgált helyeken nagy mennyiségben folyékony víz vagy annak jelenlétével összefüggő ásványok lennének jelen. A szerzők véleménye szerint tehát a vízmosások kialakulására más magyarázatot kell keresni, elképzelhető, hogy a szén-dioxid kifagyása és olvadása állhat a jelenség hátterében. Az Űrvilág által idézett szakmai publikációjuk nemrég a Geophysical Research Letters című folyóiratban jelent meg.

Kép: NASA / JPL-Caltech / UA / JHU APL

A környezetükbe mélyen bevágódó, a felső képen látható marsi "vízmosások" kétségtelenül hasonlítanak a földi vízmosásokra, amelyeket folyékony víz vájt a talajba. Amikor azonban a felvételt kiegészítették az ásványtani információkkal (alsó kép), eltűnt a hasonlóság, nem látszanak víz okozta változások. A képen látható terület kb. 3 km kiterjedésű, és a Hale-kráter keleti peremén fekszik. A nagy felbontású felső képet a HiRISE kamera készítette, ezt egészítették ki az alsó képen a CRISM képalkotó spektrométer kémiai összetételt is tartalmazó adataival. A világoskék szín a vulkanikus eredetű szilikátásványoknak felel meg, amelyek összetételét semmilyen hatás sem változtatta meg. A CRISM mérései szerint a "vízmosásokban" nem fordulnak elő hidratált ásványok, amelyek a szilikátok és a folyékony víz kölcsönhatásának eredményeképpen jöhettek volna létre.

A kutatást vezető Jorge Núñez (JHU APL) elmondta, hogy a HiRISE kamera felvételeit elemző kutatók és mások is korábban már megfigyelték a "vízmosások" (egyelőre jobb híján nevezzük továbbra is így a képződményeket) évszakos változását, sőt arra is rámutattak, hogy ennek legvalószínűbb oka a szén-dioxid kifagyása lehet. Ennek ellenére más kutatók a folyékony víz jelenlétét tartották a jelenség okának. Núñez és munkatársai legújabb kutatása abban jelentett előrelépést, hogy ők a HiRISE nagy felbontású, de csak az optikai tartományban készülő, így ásványtani információt nem tartalmazó felvételeit összevetették a CRISM spektrométer mérési eredményeivel. Az ásványok közül elsősorban egyes rétegszilikátok - főként az agyagok - és más hidratált ásványok engednek a folyékony víz jelenlétére következtetni. Vizsgálataik során azonban a több mint 100 "vízmosás" legtöbbjében egyáltalán nem találtak agyagásványokat vagy más hidratált ásványokat. Ahol mégis, ott bebizonyosodott, hogy ősi kőzetek eróziós törmelékéről van szó, amely a lejtő mentén bekövetkező mozgások miatt került a felszínre és csúszott a lejtő mentén mostani helyére, nem pedig a jelenleg vagy a közelmúltban jelen lévő folyékony víz hatására alakultak ki. Ezek a kőzetek sok milliárd évesek, vagyis megerősítik azt, hogy a Mars régmúltjában valóban tartósan és bőségesen jelen volt a folyékony víz a bolygó felszínén.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.